София. Нашенецът ще замени агнешкото с кюфтета за Великден. Причината е високата цена на мръвката месец преди празника. Агнешко по пазарите вече има, но цената му не пада под 10 лева за килограм. В столицата пък мръвката се продава срещу 12-16 лева.
Проверка на "Стандарт" показа, че за килограм живо тегло фермерите искат между 4,50 и 6 лева. Докато стигне до магазина обаче, цената му скача два и половина пъти.
"За по-малко от 5 лева килограма не мога да продавам живо агне, защото на мен ми струва повече храната му", категорични са фермерите в Благоевград и Добрич. Те обаче твърдят, че търговците буквално ги рекетират да свалят цените до 4,50-5 лева за килограм, а след това търгуват мръвката със 100% надценка. "истинско агнешко под 6 лева живо тегло няма", коментира Милен Николов, председател на асоциация "Добруджанско агне" и сам собственик на овцеферма. Той сподели, че ако не успее да продава на тази цена за Великден, то ще задържи стоката си за Курбан байрам - празник на мюсюлманите.
Заради високите цени на агнешкото обаче българите масово отказват да го сложат на трапезата за Възкресение, показа анкета на "Стандарт". "Важно е яйца и козунак да има за децата, а мръвката ще я сменим с кюфтета и пържоли", твърди 45-годишният Иван Александров от София. Той е категоричен, че няма да плати 16 лева за килограм месо. "За тези пари ще купя 2 кг пържоли", твърди Иван.
Търговците в страната пък отчитат увеличение на продажбите на кайма. Мляното месо се оказва една от най-търсените стоки в магазините, наравно с хляба, олиото и картофите. "Цената на 250 грама кайма е достъпна за всеки клиент в сравнение и с пилешкото и със свинското месо", твърдят търговците. И допълват, че рядко потребителите купуват повече от две пилешки бутчета. Иначе в специализираните магазини за месо основно се купува свинско, и то от най-евтиното, което се води за "готвене" и струва около 7 лева за килограм. Масово обаче хората вземат по една тарелка, която е разтеглена средно около 400 г и излиза приблизително около 3 лв.
За сметка на агнешкото цените на яйцата вече започнаха да падат, отчитат потребители. В момента бройка се търгува най-евтино срещу 29 стотинки, като все още има и цени от над 50 стотинки за яйце. Масовата цена в момента е 34 ст. за средния размер яйца - М.
Търговците у нас отчитат и още една нова тенденция след шумното разискване за качествено сирене и кисело мляко. Според проучванията на продавачите в момента българинът основно купува сирене с растителни мазнини. Въпреки въведения стандарт и разделянето на продукцията все повече клиенти търсят старото сирене, тъй като цената му е почти наполовина по-ниска. "Има клиенти и за сирене от краве мляко, но в сравнение с другия продукт те са два пъти по-малко", отчитат търговците.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com