София. Правилно е да се търси по-голяма диверсификация за това къде да се влагат парите от Сребърния фонд, за да имат по-голяма доходност. Такива решения обаче трябва да се вземат от хора, които управляват пари, а не ангажирани с политически решения.
Това коментира пред Дарик българският еврокомисар Кристалина Георгиева, която е и бивш вицепрезидент на Световната банка. Тя допълни, че не трябва да се взима политическо решение за нещо, което ще има ефект след 10-15 г.
Нормално е да има управление на фонда, което да дава отчет как са вложени парите. Не може само от министъра на финансите да се взима решение за Сребърния фонд и Симеон Дянков знае, че е така. Трябва да има една ръка разстояние между тях, коментира еврокомисарят.
Според не я е рисково да се вземат всички пари и да се вложат в български държавни облигации, колкото и да е добър рейтинга на България. Ние сме икономика, която зависи от Европа и ако там ситуацията се влоши, това ще се отрази и на нас, посочи еврокомисарят. По думите й все пак има сигнали, че икономиката в глобален мащаб тръгва нагоре и макар, че Европа крета, прогнозата за догодина не била ужасна.
Тя допълни и е парите за пенсии не може да се използват за буфери. Имало смисъл обаче да се види дали се управляват по най-добрия начин. Тя разказа каква е ситуацията с пенсионния фонд на Световната банка, където работеше до неотдавна.
Пенсионният фонд на банката се управлявал независимо и агресивно. Преди десетина години имал толкова много пари, че всеки служител, навършил 50 г., е можел ако иска да се пенсионира При този резултат имало държави, които поверили на банката управлението на свои пенсионни фондове. Кристалина Георгиева подчерта, че не предлага този вариант, защото е работила там доскоро, но посъветва да се потърсят тези, които са доказали, че управляват добре парите за пенсии.
Моят съвет е да видим дали получаваме най-доброто за тези пари, но сега е много специално време. Тези, които имат пари, са седнали върху тях и много внимават в какво инвестират, предупреди Георгиева.
По думите й натрупаната сума трябва при инвестирането да се раздели на отделни части, които да се инвестират различно - част по-консервативно, други - по-агресивно при по-висока доходност. И тъй като това са "дълги пари", тоест ще са необходими в бъдеще, те могат да носят на повече риск.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com