Държавата е лош стопанин. Тази истина беше доказвана у нас многократно. Нужно ли е да се връщаме към съсипаните още в ръцете на държавата "Балкан" и "Кремиковци", когато днес, пред очите ни, се разкапва тялото на 125-годишния колос на икономиката БДЖ?
Затова толкова оптимистично звучат информациите, когато приватизирани или концесионирани предприятия бързо се стабилизират и поемат по пътя на своето развитие, завладявайки нови пазари и назначавайки хора с добри заплати.
Такъв е примерът и с отдадения на концесия на 8 септември 2011 г. терминал "Бургас Изток-2", обособена част от пристанище Бургас.
През последната година под управлението на държавата "Бургас Изток-2" е обработил 1,350 млн. тона товари. Това е твърде малко на фона на грандиозните планове, с които преди 15 години беше подписан заемът с японската банка JBIC, голяма част от който беше вложен в този терминал. Сръбските и македонските товари обаче изчезнаха и терминалът се превърна в паметник на глупостта. До идването на концесионера "БМФ Порт Бургас", който само за една година коренно промени всичко.
През първата година след вземането на концесия обемът на обработените товари скача с 200 хил. тона - на 1,550 млн. тона (ръст от 15%). Още по-фрапиращ е скокът на приходите - със 70%. 15% скок на обемите водят до 70% на приходите!
При това положение не можем да не си зададем въпроса на какви ли тарифи за претоварните дейности е работил държавният терминал?
Само през през първата година концесионерът инвестира в "Бургас Изток-2" над 5 млн. лв. С парите е закупена нова претоварна техника - два мобилни крана, пет модерни челни товарача, нова мобилна бензиностанция, която пести време и разходи за зареждане на техниката с гориво. Закупено е и голямо количество нов инвентар за крановете.
Започнахме капитален ремонт на площадката на стария кей за насипни товари на "Бургас Изток-2", обяснява Борис Балев, прокурист на дружеството концесионер. Това включва изкопаване на огромни напластявания въглища, които са се трупали там в продължение на 4 десетилетия, когато през този кей са преминавали въглищата за "Кремиковци", обяснява Балев. И допълва, че в плановете за следващите инвестиционни години дружеството е заложило проектиране и изграждане на три нови терминала за обработка на специфични товари.
Още през първата година концесионерът "БМФ Порт Бургас" е платил на държавата 5 млн. лв. концесионни такси и корпоративен данък. Това е чиста печалба за държавата, която преди това отчиташе само загуби и редовно бъркаше в хазната, за да изплаща заема към JBIC.
От концесията печелят не само новият стопанин на "Бургас Изток-2" и държавата. Не могат да се оплачат и работниците, чиито средномесечни заплати скочиха само за година с 15% - от 868 лв. на 996 лв. През натоварените месеци заплатите на кранистите и механизаторите, които работят на норма, стигат до 2000 лева, обяснява Балев. За разлика от повечето приватизирани и концесионирани фирми "БМФ Порт Бургас" не намалява, а увеличава броя на служителите - от 202-ама на 247 души.
Постигнатите успехи се дължат на привличането на стабилни клиенти като "Аурубис България", "Челопеч майнинг", "ИНСА ойл", "Ритъм-4" и др. През терминала преминават различни видове меден концентрат, петролни продукти, въглища, цимент и др.
Основното, което привлича товародателите, е сигурността, обяснява Борис Балев. Сигурността не само на дъгосрочните договори и на претоварните операции, но и на целостта на самите товари. Защото с влизането на концесионера кражбите изчезват. Дори един пирон не може да се открадне, тъй като забранихме влизането в терминала с коли, обяснява Балев. А това наистина носи спокойствие на клиентите, което е най-важното за бъдещото развитие на терминала, коментира Борис Балев. И допълва, че по същата схема ще започне концесията и на терминал "Бургас - Запад" - ударно влагане на инвестиции и увеличение на заплатите за служителите, за да бъдат стимулирани те да работят по-ефективно и да бъдат спокойни за бъдещето си.
35 млн. лв. влизат в терминал "Запад"
На заседанието си в петък кабинетът определи "БМФ Порт Бургас" ЕАД за концесионер и на "Пристанищен терминал Бургас - Запад". На терминала се обработват товари, различни от тези на "Бургас Изток-2" - зърно, скрап, метали, обработват се контейнери. "Бургас-запад" предлага 6 кейови места с обща дължина 890 мeтра. Максимално допустимото газене за корабите е 11 метра. На терминала има 191 дка открити складове и 24 дка закрити, както и хладилен склад с площ 7 дка. На "Бургас - Запад" сега работят 11 портални и 12 мостови крана, 3 контейнерни товарача, мобилен кран за товари до 100 тона и др. техника, част от която е доста остаряла. За привличането на повече товари концесионерът ще инвестира 35 млн. лв. С тях ще бъде закупена нова техника, ще се модернизират и увеличат складовете и пр. "БМФ Порт Бургас" ЕАД ще плаща на държавата фиксирано концесионно възнаграждение от 900 хил. лв. годишно без ДДС. Освен това всяка година концесионерът ще внася в полза на държавата и променлива концесионна такса, чийто размер ще зависи от товарооборота. Отделно "БМФ Порт Бургас" поема задължението и да погасява 8% от дълга на България към японската банка JBIC от 1998 г., което, в зависимост от курса на йената, прави още между 260 и 300 хил. лева годишно.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com