София. Най-добре е да се поиска дерогация за всички български централи, т. е. те да продължават да получават безплатно необходимите им квоти емисии парникови газове, но да ги гарантират с инвестиции в пречиствателни съоръжения. Това заяви председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Ангел Семерджиев.
По думите му ефектът върху крайната цена на тока от това, че от следващата година производствените централи ще трябва да купуват квоти въглероден двуокис няма да е повече от 10% в цената на едро и до 7% за цената за крайния потребител.
По време на обществено обсъждане на промени в наредбата за определяне на цените на електрическата енергия Николай Ненков, вицепрезидент на КНСБ, заяви, че ефектът от това, че централите ще трябва да купуват квоти емисии, ще е повишаване на цената на тока за крайните потребители с 15-20%.
Недостатъчно добра е била организацията за отстраняване на авариите по мрежата в първите дни след снежните бури по Черноморието през миналия месец, заяви още председателят на ДКЕВР по повод проверката за адекватността на действията на дружествата ЕВН и Е.ОН.
Дружествата са следвали принципа да отстраняват авариите, там където има най-много потребители, а селищата, останали най-дълго без ток, са били с по-малко жители, каза Семерджиев. Очаква се до края на седмицата всички данни да бъдат обобщени и ДКЕВР да има становище по въпроса.
Когато знаем точния размер на акциза върху природния газ, тогава ще кажем какъв ще е ефектът върху цената на топлинната енергия, каза Семерджиев по повод предвиждания от правителството акциз върху метана и природния газ за отопление.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com