София. България прави лъвски скок по отношение на конкурентоспособността. Страната ни се е придвижила от 74-то до 62-ро място по този показател. Това сочи доклад на Световния икономически форум (СИФ), който обхваща 144 държави, съобщиха от Центъра за икономическо развитие.
Досегашното ни най-добро класиране според СИФ е било през 2010 г., когато смебили на 71-ва позиция. В момента на това място е Словакия. Румъния е 78-ма, а Гърция - 96-та. Унгария ни изпреварва само с две позиции.
България бележи напредък по отношение на почти всички фактори за конкурентоспособност, които според СИФ са 12 на брой.
Макроикономическа стабилност
Най-добре се представяме по макроикономическа стабилност - скочили сме от 46-то на 31-во място. Това е свързано с добрите показатели за управлението на държавния дълг, ниския бюджетен дефицит (-2.1%), нивото на националните спестявания (25% от БВП), сравнително ниската инфлация (3.4%) и др.
Ефективност на пазара на труда
В тази област България се придвижва със седем позиции напред – от 56-то на 49-то място. Положително се оценява гъвкавостта на пазара на труда, облекчените практики по наемане и освобождаване на работници, сравнително високата степен на участие на жените в работната сила. Сред недостатъците са ниска производителност на труда, подценяване на професионалния мениджмънт, липса на сътрудничество между работодатели и служители.
Технологична готовност
По този фактор сме на 52-ро място сред 144 страни. Има слабо отстъпление в сравнение с предходната година, когато страната е била 50-та. Въпреки това имаме напредък по отношение на интернет потребителите, които са 51 на 100 души от населението, брой абонати на широколентов интернет - 15.5 на 100 души, и скорост на Интернет.
Негативни са резултатите за активността на бизнеса при закупуването на съвременни технологии, слабата роля на чуждите инвестиции за навлизане на модерни технологии в българската икономика.
Образование и квалификация
В тази област България се придвижва със седем позиции напред - от 70-та до 63-та. Това се дължи на процента на хората с висше образование, добрите резултати от обучението по математика, достъпа до интернет в училищата и др. Ниски остават оценките за цялостното качество на образователната система, управлението на училищата, обучението и квалификацията на персонала в предприятията. Негативно се оценява качеството на професионалното образование и възможностите за обучение през целия живот.
Инфраструктура
По този показател също сме изтребител - изхвърчали сме с 11 позиции нагоре в класацията - от 87-мо място през миналата година до 76-то сега. Инфраструктурата е реален правителствен приоритет, което постепенно оказва положително влияние върху общото класиране на страната.
Ефективност на стоковите пазари
Тук сме дръпнали от 86-та до 83-та позиция. Това се дължи на по-малкото процедури за стартиране на бизнес и ниските мита. Продължава да се оценява негативно нелоялната конкуренция на местния пазар и ефективността на антимонополната политика.
Факторите, които дърпат страната назад в класирането продължават да бъдат институциите, иновациите и развитието на бизнеса, обобщават от СИФ.
Институции
Институциите остават една от най-честно критикуваните области от страна на предприемачите. По този показател сме едва на 108-ма позиция, като през миналата година сме били на 110-то. Негативните оценки са свързани с неефективната съдебна система, организираната престъпност, наличието на множество бизнес регулации, разпространението на корупционни практики. За пореден път тези факти са сериозен сигнал за българските институции. Ускореното въвеждане на електронното правителство, по-прозрачната политика, по-доброто партньорство с неправителствения сектор и бизнеса, безпристрастната и бърза съдебна система, по-ниската административна тежест са едни от най-ефективните решения за подобряване на позициите в тази сфера.
Иновации
Тук сме се преместили от 93-то на 92-ро място. През последните години в областта на иновациите България изостава значително, отчита СИФ. Иновативното развитие на българската икономика е приоритет, но само на книга. Страната е на последните места в ЕС по повечето показатели за иновативност. Има известно подобрение в оценките за разходите на бизнеса за изследвания и иновации и за качеството на научно-изследователския персонал. Авторите на изследването подчертават като най-сериозен проблем в тази сфера липсата на сътрудничество между бизнеса и университетите в иновационния процес.
Развитие на бизнеса
Състоянието на българския бизнес продължава да се оценява негативно – по този фактор България отстъпва с още едно място – от 96-то на 97-мо. Българските компании срещат сериозни затруднения в управлението на своя бизнес – те са свързани с недостатъчното използване на активни маркетингови стратегии, липса на обучение на персонала, неумение да се делегират права на подчинените, ниска степен на участие в клъстери. Като цяло конкурентоспособността на българския бизнес продължава да се свързва с евтината работна ръка. Естеството на българските конкурентни предимства е преди всичко ценово.
Българският бизнес категорично посочва корупцията като основен проблем в работата си. През миналата година това отново е била водещата трудност за предприемачите, което означава, че корупцията трайно остава нерешен проблем в страната. На второ място е поставена неефективната държавна администрация и на трето място - недостатъчната инфраструктура. Следват липсата на квалифицирана работна ръка, достъпът до финансиране и др., пише в доклада на СИФ.
В Швейцария и Сингапур е най-добре
Най-конкурентоспособна в световен мащаб остава икономиката на Швейцария, следвана от Сингапур. В първата десетка са пет държави членки на ЕС. Сред тях най-добре се представя Финландия, която е трета в общото класиране. Следват я Холандия и Великобритания, които подобряват позициите си в сравнение с миналата година. Германия запазва 6-тото място. Сред новоприсъединилите се през 2004 г. страни най-добре са позиционирани Естония - 34-та, и Чехия – 39-та. САЩ отстъпват с две места назад - от 5-то до 7-мо място.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com