Гроздоберът подранява заради жегата

Кметове ще дадат старт на кампанията между 1 и 10 септември, около Сандански и Мелник вече прибират бели и десертни сортове

Гроздоберът подранява заради жегата | StandartNews.com

Августовските горещини ускориха зреенето на гроздето. Прибирането на десертни и ранозреещи сортове започна на някои места. В лозята около Сандански е готов мискетът и вече се бере, съобщиха стопани. Там прибират и бялото десертно грозде "Брестовица".

Керацудата обаче ще е готова след 10 септември.

От винарната "Вила Мелник", която се намира в село Хърсово, обявиха, че гроздоберът при тях започва още от средата на август със сортовете Шардоне, Вионие и Совиньон Блан.
И в Северозападна България са готови да стартират по-рано с кампанията по прибирането на плода. "Очакваме заради горещините гроздоберът във Винарово да започне със седмица-две по-рано, каза за „Стандарт" кметът на видинското село Винарово Гинко Петров. Лозарите знаят това и отдавна приготвиха бъчви и касетки за брането. От 1 септември започва масовото прибиране. Имат вече и клиенти за гроздето си.
В цялата Видинска област единствено във Винарово се отглежда модерният сорт мускат отонел, от който се произвежда превъзходно бяло вино. В селото преди години са засадени 800 дка. Двама-трима лозари отглеждат по 100 дка, останалите – по-малки площи.
Тази година заради липсата на дъждове реколтата е добра – стопаните очакват по 500 – 600 кг от дка, обясни кметът. Цената е от 1 лв. нагоре. Нито един производител не дава гроздето си под лев.
За мускат-отонела на винаровчани винаги има купувачи. Изба от София идва с тирове и изкупува голямо количество от гроздето. Местната изба „Калотов" също разчита на нашето грозде за бялото си вино, допълва кметът. Но идват и много клиенти, които сами си произвеждат домашно вино от този сорт. По време на гроздобера във Винарово може да се видят автомобили с регистрация от цяла България.
Каквито и средства да влизат в лозарските каси, те не са съществени. Никой в селото не се издържа от производството на грозде. Доходите са допълнители и подпомагат семейните бюджети. В лозята работят предимно пенсионери.
Във Видинарово се отглеждат и други сортове, които зреят по-късно. Най-характерният е гъмзата, която в селото наричат "нашенското". Площите обаче са малко. Продукцията се изкупува от избата в Ново село.
Преди години във Винарово отглеждали 20 000 дка лозя. Казвали, че за тях гроздето е по-важно от хляба, виното не е алкохол, а храна. Днес площите са по-малко, но всеки има лозе. Преобладаващата част от домакинствата си произвеждат грозде за собствени нужди. За брането му си идват живеещите по други градове на страната, гурбетчиите от чужбина. Гроздоберът е най-важното време за местните, чакат го като голям празник. И дни преди прибирането на новата реколта във всяка къща черпят с вино от старата. Не случайно в стари времена лозето е било най-голямата зестра на момите. А селото от Чунгурус през 1937 година, е било прекръстено на Винарово, което име носи с чест до днес, заключава кметът.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Автор Спорт
Коментирай