Гласът на бизнеса

Гласът на бизнеса | StandartNews.com

Макар и с известно закъснение, кабинетът в оставка определи като една от най-големите си грешки, че не е създал достатъчно добри условия на бизнеса да работи. И следствието от това е, че икономиката пълзи по дъното, междуфирмената задлъжнялост и безработицата растат, а доходите се топят. Във време, когато всеки крещи своята истина за промяна, вестник "Стандарт" дава думата на предприемачите, от които зависи пълненето на хазната и по-добрия живот на всеки.   

Зелената енергия да се плаща от фонд

Константин Стаменов, председател на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори /БФИЕК/

Три са основните неща, с които парламентът и новото правителство трябва да се заемат възможно най-скоро, и те са в сферата на енергетиката. Първото се отнася до реализацията на проекта "Набуко", защото чрез него ще получим достъп до природен газ от Азербайджан. Много е важно консорциумът "Шах Дениз 2" да влезе като акционер в проектната компания и това да се случи до края на първото шестмесечие на т. г. Подобна стъпка обаче според българското законодателство се води приватизация и за да може да се случи безпрепятствено, ще трябва да бъдат приети изменения. Второто важно нещо, което държавата трябва да направи, вече е предлагано от БФИЕК. В най-кратки срокове трябва да се узакони сумите, които се събират от продажбата на квотите за въглеродните емисии, да се събират в специален фонд. От този фонд пък да се покриват разходите на обществото и бизнеса за зелената енергия. Което ще бъде голямо облекчение за всички, тъй като всички плащаме скъпата зелена добавка към цената на тока. Третото нещо, което искам да отбележа, е идея на министъра на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев. Става въпрос за отделянето на ЕСО от НЕК. Според сегашните правила този процес ще струва 20 млн. лв. под формата на ДДС. Тези пари в крайна сметка под една или друга форма ще бъдат платени от потребителите на електроенергия в България. Затова законът трябва да бъде изменен така, че тази сума да не бъде платена.

Още данъчни облекчения yза фирмените коли

Атанас Фурнаджиев, управител на "Мото-Пфое"

Все още действащият парламент трябва да се насочи приоритетно към решения, които да гарантират общественото спокойствие, финансовата стабилизация и достатъчно устойчив климат за бизнеса. Oт 1 януари влезе в сила първата стъпка от една дългоочаквана законодателна промяна в помощ на бизнеса с автомобили. Държавата най-после даде право на ДДС-кредит за автомобили на оперативен лизинг. И не само върху месечния наем, но и върху експлоатацията и поддръжката - гориво, комплектовка, сервизиране, резервни части и смазочни материали. Това обаче все още е половинчато облекчение. Очакваме следващата стъпка да бъде ДДС-кредит да може да се ползва при всички форми на лизинг и покупка на автомобили.  Защото - перифразирайки Остап Бендер в "Златния телец" на Илф и Петров - автомобилът не е лукс, нито само средство за придвижване, той е и средство за производство. Държавата по дефиниция трябва да насърчава бизнеса. Затова придобиването и ползването на автомобили от фирми и за техните нужди би следвало да се ползва от максимални данъчни облекчения.

Основните приоритети на служебния кабинет трябва да бъдат осигуряване на финансовата и политическа стабилност, успокояване на напрежението, намаляване цената на енергоносителите и съобразяването й с ниското ниво на доходите, честни и прозрачни избори при масово участие на населението, за гарантиране на стабилен нов парламент с максимално широко съгласие с националните интереси. Новият кабинет след изборите трябва да даде ясна заявка за приоритети и програма, която точно и пълно да бъде осъществена. Правителството трябва да работи в съгласие с интересите на страната и народа, да осигури устойчив икономически растеж и повишаване доходите. Не на последно място и работеща администрация в полза на бизнеса и на икономическия растеж.

Записа Кристиан КОСТУРКОВ

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай