Гърци пак оставиха без пари стотици тютюнджии

Гърци пак оставиха без  пари стотици тютюнджии | StandartNews.com

За втора поредна година гръцка фирма не се разплати навреме със стотици тютюнджии в Пиринския край. Парите си от дружеството „Лийв Табако Михайлидис" чакат стопани в десетки населени места, най-много са в общините Гърмен и Сатовча. Производителите са готови да протестират, ако скоро не се реши проблемът. Кметове пък искат спешна среща със служебния министър на земеделието и храните професор Христо Бозуков. „Надяваме се той да проведе разговор с гърците и да си получат хората парите. Само в нашето село над 100 души имат да получават средства за повече от 150 тона тютюн. При 7,00 лева средна цена, сумата е над 1 милион лева. Фирмата плати само на тези, чиято продукция бе взета до 24 ноември. След тази дата който е предал реколтата си, пари не е видял", разкри кметът на сатовчанското село Вълкосел Сюлейман Арунов. Тютюнджиите, излъгани от гръцката фирма, разчитат на помощ от свои близки в чужбина. На повечето децата им са зад граница. Миналата година си получиха парите 7-8 месеца след предаването на „зеленото злато". „Дано и тази година не стане същото. Че най-много пари им трябват през март и април, за да засадят лехите, да изорат нивите за новата реколта. Тази година може да не са толкова излъганите, както през 2016 г., но не е нормално подобно поведение от гърците. Държавата не си е на мястото. Защото, ако бе санкционирана тази фирма миналата година за забавените преводи, сега нямаше пак да остави земеделците без пари", казва Сюлейман Арунов. Заради липсата на ясни правила и регламент в бранша тютюнджиите намаляват. Във Вълкосел през 2015 г. предали над 700 тютюн, а през 2016 г. – наполовина. „Сега много стопани се кълнат, че няма да стъпят в полето. Не може да се скъсват от работа на нивата, а да не получат парите си навреме. Това е гавра с тях", твърди кметският управник. От фирмата обещали, че преди да подпишат договорите за новата реколта, ще платят на всички. Но никой не вярва на обещанията им. Миналата година няколко пъти поемаха ангажимент пред земеделския министър да платят, но го направиха чак през септември и октомври.

Тютюнджии бягат от нивите въпреки високите изкупни цени

Младите са в чужбина, на полето са хора над 50 години, с тях ще си отиде този поминък, твърдят кметове

Парадокс или закономерност е отливът на тютюнджии в Пиринския край при сравнително високите изкупни цени за реколта 2016 година? Още повече, че за първи път от години насам повечето стопани получиха парите си преди Нова година. Средната цена от 7,00 лева за килограм обаче не променя тенденцията за отлив на мераклии да отглеждат тютюн в региона. Напротив – и тази година бройката им ще падне значително. „За реколта 2016 г. хората взеха добри пари, през 2015 г. средната цена бе под 5,00 лева. Някога чиновници, полицаи, учители бяха на полето, сега не е така. Тютюнджиите намаляват – намират си работа по цеховете, в строителството, заминават на гурбет", твърди кметът на симитлийското село Долно Осеново Бисер Сегменов. Цифрите сочат, че преди десетина години в селището са се сключвали 280 договора и са предавали по 260 тона „зелено злато". Миналата година договорите са само 200, а предадената продукция – 140 тона. Тази година ще са не повече от 160 договорите, а ще се произведат между 100 и 120 тона тютюн. „От 1600 жители, над 300 души в активна възраст са зад граница – работят в Германия, Англия, Шотландия, Белгия, докато преди бяха основно в Португалия, Испания и Италия. Сега получават много по-добри заплати. Много от тях си взеха семействата и не смятат да се връщат тук. Идват само за някой от големите ни празници", разкрива селският управник на Долно Осеново. Според него на полето са останали единствено хора над 50 години, младите не щат да превиват гръб на нивите. С това поколение, което в момента работи, тютюнджийството ще си отиде. Бавно, но сигурно, този поминък загива", допълва Бисер Сегменов. Почти на всички стопани в Долно Осеново е платено, но все пак има и „лъжичка катран в кацата с мед". Десетима тютюнджии не са взели парите си, дължи им ги гръцката фирма „Лийв Табако Михайлидис".
8 месеца чакаха миналата година парите си 27 тютюнопроизводители в гърменското село Осиково. Сега обаче нямат такъв проблем. Всичко е разплатено. За първи път от десетилетка посрещнаха новогодишните празници с пълни джобове местните тютюнджии. Не се наложи да им помагат с финанси близките им, които са на гурбет зад граница. Заради по-високите изкупни цени тази година е възможно съвсем леко увеличение на договорите. При произведени през 2016 г. 25 тона, тази година се очакват към 30 тона. Но това е три пъти по-малко от продукцията преди 5-10 години, когато предавали на фирмите 90-100 тона.
„Не бива повече държавата да позволява на която и да е фирма да се гаври така с българските тютюнопроизводители", казва кметът на село Осиково – Митко Дедьов. Той е категоричен, че трябва да се въведат срокове за всичко по време на изкупната кампания – кога започва, кога приключва, кога се плащат парите на стопаните. В противен случай винаги може да се стигне до същата абсурдна ситуация – при предадена продукция да не получиш полагаемото месеци наред. И да се налага да се занимават тютюнджии, кметове, депутати, министри с някоя некоректна фирма. Заради тази несигурност в бранша в почти всички селища има отлив на производители на тютюн. Някои села вече въобще не залагат на доскорошния си поминък. Само високи изкупни цени, коректност от страна фирмите и контрол от държавата може да обърнат тенденцията на отлив на тютюнджии и да накарат и младите да отглеждат „зелено злато".

Кметове и експерти
следяха за нарушения

Наши представители имаше във всяка една комисия, която приема и оценява продукцията. При нередности ни алармират, за да реагираме своевременно, заяви кметът на община Сатовча – Арбен Мименов, който е и председател на Съюза на производителите на ориенталски тютюн.
В случай на оспорване на окачествяване на тютюн, комисиите могат да направят повторно окачествяване. Проблем е, че на стопаните се дават от фирмите семена, но често в пакетите са смесени няколко сорта. При изкупуването комисиите връщат цели чували с обяснението, че това не е сортът, който търсят.
Кметовете са категорични, че трябва да се сложи край на практиката само дружествата да определят и цената, и условията при вземането на тютюневата реколта.
Създаването на специални комисии като постоянно действащ орган относно окачествяването и изкупуването на суровината бе заложено в Наредбата за дейността и организацията на работа на комисиите по тютюна. Те разглеждат заявления за издаване на разрешения за изкупуване на суров тютюн и заявления за настъпване на промяна в обстоятелствата, свързани с издаденото разрешение за изкупуване на суров тютюн. От комисиите се изисква и да изготвят обобщени справки по сортови групи. Те са и органът, който се занимава с молби, жалби и сигнали, свързани с изкупуването и окачествяването на тютюна.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай