Дребният бизнес тръгна на гурбет

Майстори на дограма се пробват във Финландия, сладкарите отиват в Германия

Дребният бизнес тръгна на гурбет | StandartNews.com

София. Дребни търговци и занаятчии са новото попълнение в армията на безработните, показват данните на статистиката. И докато доскоро зад граница бягаха нискоквалифицирани българи или специалисти, на които се признава дипломата, сега към чужбина тръгна и керван от родни предприемачи. Фирмаджии масово затварят цехове и си търсят късмета като обикновени бачкатори в странство.

Сладкари, монтьори и занаятчии стават все по-кът у нас. Десетки фирми за смяна на дограма са затворили тази зима, показа проверка на агенция Стандарт Нюз. Пет са закритите само в Перник от Нова година насам. Собствениците хукнаха да правят дървени къщи в Скандинавия. Там ги вземат като работници по дограмата срещу начална заплата от 8 евро на час. След няколко седмици по обектите възнаграждението скачало тройно, разказват новоизпечените гурбетчии.

Далаверата обаче е в изтегляне и на семействата. Една домакиня получава по 400 евро от държавата на месец, без да се мори да бачка, а всяко от децата - по 100 евро. Училищата и дори превозът до тях са напълно безплатни.

Керванът от дограмаджии сега е към Финландия. Там започва сезонът за строеж на дървени къщи и местните фирми масово търсят квалифицирани работници. Всеки българин, пробил на такъв обект, урежда поне по още трима нашенци, разказаха от бранша. "У нас кризата ни съсипа бизнеса. Изкарахме ноември и декември без поръчки и приходи. Не можем дори да си платим офисите, където посрещаме клиенти", оплаква се от несгодите на гилдията Николай Трифонов от Перник.

Неговата фирма бе сред големите в града, допреди две години имал 16 работници. После работата намаляла и се наложило постепенно да стопи персонала. Накрая останал сам с един помощник. "Хората не смогват да си плащат сметките и храната, никой не сменя прозорците си в тази стагнация", обяснява Николай. Той вече стяга багажа за Финландия по примера на дузина негови колеги. Освободил е работилницата, продал е машините. За гурбет се подготвя и семейството му. С трите си деца доскорошният бизнесмен и съпругата му ще натрупат месечни доходи от работническата заплата и социалните помощи в Скандинавия, каквито не могат да получат у нас дори и със собствена фирма.
 
Треска по Европа обхваща и сладкарите. Девизът "като няма хляб, яжте торти" в България видно е, че не работи. Цеховете са свили до минимум производството си, но пак приходите са слаби. Правят се само евтини и масови сладкиши, защото друго не се търси. Единични са клиентите, които си позволяват да поръчат бутикови торти или по-завързани лакомства. Според хора от бранша печалбите от една такава фирма у нас е дори под средна работническа заплата в Германия. Там предлагали по 1800 лева на сладкари декоратори.


Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай