До 7 млрд. евро за нов блок в „Козлодуй”

До 7 млрд. евро за нов блок в „Козлодуй”  | StandartNews.com

Козлодуй. Цената на изграждането на новия 7-ми блок в АЕЦ „Козлодуй” варира между 3 и 7 млрд. евро, сравнено с други реактори, които в момента се строят в ЕС.

Това стана ясно от думите на евродепутата и зам.-председател на Съвета на директорите на Първа атомна Владимир Уручев. Според оценките, минималната цена на нов блок в Европа излиза около 3 млрд. евро за реактор с мощност 1500 мегавата. Такава е била и първоначалната цена на двата реактора, които в момента се строят във Франция и Финландия.

Тази сума до голяма степен съвпада и с първоначалната за АЕЦ „Белене”, където изграждането на един блок се оценяваше на 2 млрд. евро при 1000-мегаватов реактор. Тя обаче не е включвала ескалации, инфлация, поскъпване на матала по световните пазари и др. Към настоящия момент стойността на изграждането на тези блокове в Европа, които са производство на „Арева” и „Сименс”, достига до 6.5 млрд. евро. Очаква се този във Финландия да заработи до 2-3 години. Има оценки, че тогава цената му може да достигне и 7 млрд. евро, обясни Уручев. Той допълни обаче, че и на двете места блоковете се строят на чисто нови площадки, където няма инфраструктура, каквато е налична в „Козлодуй”.

Според зам. изпълнителният директор на Първа атомна Александър Николов, след пускането в експлоатация на новите мощности в АЕЦ „Козлодуй”, цената на строителството ще бъде минимум 1 млрд. евро по-малко заради съществуващите на площадката съоръжения, които ще могат да обслужват и новите мощности. Той допълни, че изграждането на един реактор струва толкова, колкото обяви производителя му. Но при тръжни процедури, каквито ще се провеждат от „АЕЦ Козлодуй – Нови мощности” АД, поръчителят влияе на цената в посока надолу. Освен това лиценз за изграждане на нови блокове се взима много по-лесно за площадка, на която съществува ядрена централа спрямо съвсем нова площадка, обясни още Александър Николов.

Цената за изграждане на 7-ми блок ще зависи и от това каква част от поръчаното оборудване за АЕЦ „Белене” ще може да се използва. „Ние трябва да използваме максимална част от него”, каза изпълнителният директор на „АЕЦ Козлодуй – Нови мощности” Любен Маринов.


Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай