Царете на туризма си дават среща под Царевец

Царете на туризма си дават среща под Царевец | StandartNews.com

Велико Търново. С 10% са се увеличили туристите, посетили Велико Търново през първото тримесечие на тази година, в сравнение със същия период на миналата или в цифри ръстът е с 2963 туристи повече.

Обнадеждени сме от този показател и смятам, че туристическият сезон тази година ще бъде по-добър от изминалата, каза кметът Даниел Панов при откриването на деветата борса "Културен туризъм" във Велико Търново. Над 30 български общини участват тази година. За първи път ще се представят Националният военно-исторически музей и Националният исторически музей, който ще представи възможностите за подкрепата от бизнес на националното културно-историческо и природно богатство.

В изложението ще се включат посолствата на Полша, Аржентина, Индонезия, ЮАР, за първи път – Унгария и Армения и побратимените на Велико Търново градове Серес (Гърция), Байон (Франция), Сиан (Китай), Твер (Русия), Яш (Румъния), Таршин (Малта) и Ниш (Сърбия).  Фурор предизвикаха участниците от Враца които демонстрираха древен Тракийско-орфически обичай наречен "Хляб и вино от Бога". За първи път тази година по време на фестивала ще представи и нов туристически маршрут "Обиколка по местата в старо Търново които са снимани във филми".

Изборът на културна столица е тясно свързан с културния туризъм и управляването на обекти за ЮНЕСКО. Това каза проф. Николай Овчаров, при откриването на деветата борса "Културен туризъм" в старата столица. "Преди 9 години понятието Културния туризъм беше непознато но вече сми известни по цял свят с това начинание. Значителна роля за развитието на културния туризъм имат големите археологически открития на археолозите през първите десет години на новото хилядолетие", каза Овчаров. Като пример за добрата връзка между археология и културен туризъм той посочи проект, който по думите му е резултат от откриването на църквата ‘’Св. Иван Рилски’’ в Асеновия квартал и работата в другата голяма църква "Св. св. Петър и Павел" във Велико Търново.
 
Кампанията на вестник "Стандарт" "Чудесата на България-2", показва как трябва да се работи за презентиране на културно историческото ни наследство пред света и ЮНЕСКО. Културното наследство се утвърждава като мощен ресурс за духовно оцеляване, според зам.-министърът на културата, арх. Георги Стоев. "В условията на глобализация точно културното наследство и неговото съхранение и използване се очертава като първостепенна задача, която е колективен обществен интерес", добави арх. Стоев. Ние се нареждаме като трета европейска страна по богатство на културни ценности, България притежава около 40 хиляди недвижими културни ценности и над 6 млн. движими.


Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай