Закупилите тежкотоварен автомобил над 6 тона в периода 1997–2011 г. могат да търсят обезщетение от производителите, тъй като най-вероятно са заплатили повече заради картел. За това съобщава немската компания SophoklesGmbH, поемаща цялостно финансирането на съдебни процеси. Дружеството се позовава на решението на Европейската комисия (ЕК) от 19.07.2016 г., според което през посочените години шест компании са продавали тежкотоварни автомобили чрез нелегални споразумения относно цените в тежест на купувача и са осъдени с рекордна глоба в размер на 2,93 млрд. евро. Решението засяга германските компании MAN, която е под шапката на Volkswagen, и Daimler, шведско-френската Volvo/Renault, холандската DAF и италианската Iveco. Шведската Scania също е участвала в посочения картел, като Европейската комисия води в дадения случай отделна процедура за налагане на глоба.
Според ЕК, компаниите, които държат общо около 90% от производството на средни и тежкотоварни камиони в Европа, са част от картел и са нарушили правилата за конкуренцията в ЕС. В продължение на 14 години компаниите са поддържали определени цени. „В резултат на решението на Европейската комисия, относно нелегално сключеното споразумение между производителите, следва парично обезщетение за купувачите", категорични са от SophoklesGmbH.
Според експертите им, ако в периода 1997–2011 г. дадена компания е закупила или взела на лизинг тежкотоварен автомобил над 6 тона, тогава най-вероятно има право на обезщетение, което възлиза на стойност между 10% и 20% от цената (или лизинговите вноски).
От SophoklesGmbH предлагат съдействие при защитата на правата на потърпевшите, като поемат разходите по делото - адвокатски хонорар, съдебни разходи, разходи по дейността на вещи лица. Единствено, в случай на положителна развръзка по делото, ищецът ще трябва да заплати на компанията част от спечелената сума. Българските компании също могат да предявят претенции за обезщетение.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com