София. Да отпадне забраната за полагане на извънреден труд и да се увеличи продължителността на срочните трудови договори. В същото време работодателите само със заповед да могат да удължават работното време през определени дни и да го компенсират чрез намаляване в други. Това са част от исканите от БСК промени в трудовото законодателство, чиято цел е да направят пазара на труда по-гъвкав.
Прогнозираната втора вълна на световна криза ще окаже нови негативни ефекти върху пазара на труда в България, смятат от БСК. Затова оттам предлагат на правителството пакет от близо 30 мерки, които да тушират въздействието на влошената икономическа среда. Само през последните две години в страната са закрити 262 868 работни места, припомни шефът на БСК Божидар Данев.
Камарата настоява и за данъчни стимули, които да накарат фирмите да заделят повече средства за квалификация на служителите си. Предложението е тези инвестиции да не се облагат с данък печалба. Това може да стане чрез създаване на фирмени и браншови фондове, като средствата, които постъпват в тях, се признават за разходи и не влизат в облагаемата основа.
Подобни фондове са широко разпространени в Германия. Натрупването на средства в тях подпомага квалификацията и преквалификацията на работещите, както и придобиването на професионален опит от новопостъпващи младежи. От тях може да се възползва и освободеният персонал, предлага БСК.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com