Балонът на нивите се пука

Цените на земеделските имоти се сриват до 20%

Балонът на нивите се пука | StandartNews.com

Нивите се оказват поредният имотен балон. Цената им се срина с 15-20% през февруари спрямо същия период на миналата година. В момента декарът се продава за 250-300 лв., казва Борислав Петков, председател на Българската асоциация на собствениците на земеделски земи. Цената на парцел от 1000 квадрата може да достигне максимум 400 лв. Сумата е основно за големи имоти в Плевенско. Останалите собственици на ниви обаче трудно могат да вземат повече от 300 лв. за имотите си, въпреки че очакванията им са доста завишени. Именно заради изкуственото надуване цената на нивите инвеститорите и

арендаторите вече се дърпат

от този пазар, коментират брокери. Нито едните, нито другите искат да купуват заради високите цени. Допълнителна спънка на пазара е и несигурната политическа ситуация, която се отразява не само на родните инвеститори, но и на интереса за вложения в земеделието, заявен преди месеци от чужбина. Така се срина поредната прогноза на спекулантите на пазара, че нивите само ще поскъпват. Че това няма да се случи, беше предупредила още през 2009 г. зам.-министърът на земеделието от правителството в оставка Светлана Боянова. Още тогава тя призова хората да инвестират предпазливо в ниви и предположи, че цената на най-надценените имоти ще се срине. Това вече е факт в Добруджа, където пазарът е напълно замрял заради високите цени, коментират стопаните. "Във време на криза фермерите ще предпочетат да вложат парите си в качествена техника, която ще увеличи добива им от декар", коментира преди три години Боянова. В момента освен техниката голям разход за земеделците са торовете и препаратите за растителна защита, които растат пропорционално на цената на горивата. Допълнителна спънка в по-нататъшното поскъпване на земите са и проблемите около изплащането на субсидиите на земеделците. Тази година те се забавиха спрямо предварително обещаната дата, което

изправи на нокти целия бранш

Ако парите бяха закъснели още малко, това щеше да се отрази драматично на количеството и качеството на реколтата. Това каза неотдавна шефът на Националната асоциация на зърнопроизводителите Ангел Вукодинов. Именно те са основните потребители на земи. Когато техните доходи са несигурни, същото ще се случва и с пазара на земя, което от своя страна ще тегли цените надолу, коментират брокери. "Интерес към нивите все още има, но може да се каже, че наддаването за ниви свърши и хората вече не купуват на всяка цена", казва шефът на Асоциацията на земеделските производители в България Христо Цветанов. Според него предлагане на земи в момента има достатъчно. "Имаше обаче и увеличение на цените, което нямаше на каква база да стъпи - нямаме комасация, нямаме изградени хидромелиоративни системи в по-голямата част от земеделските парцели", посочва Цветанов. "Очакванията за ниски печалби от земеделска продукция тази година допълнително ще повлияят на цените", допълва той. Според него единствено комасация и добри доходи от земеделие би могло да повлияят положително на цените на парцелите. "Поскъпване на имотите има тогава, когато доходността от земеделската земя е добра. Когато тя падне под 5%, цените също ще започнат да падат", каза управителят на портала за онлайн търговия със земи www.niva.bg Антон Андонов.

Сделките са хазарт

Веселин Петров, банка ДСК

Земеделската земя поскъпна с около 50% за период от последните 3 г. поради щастливото стечение на няколко обстоятелства: отлични реколти, високи изкупни цени на зърнените култури в Черноморския басейн и световна тенденция към поскъпване на земеделската земя. Ентусиазмът повлече нови предприемачи в зърнопроизводство, превръщайки го в новата мантра на гарантирано печеливш бизнес. Това е изключително наивно и непрофесионално. Зърнопроизводството, независимо че е с ниска добавена стойност, е стратегически отрасъл с безспорни конкурентни предимства, които България няма как да загуби. Това наистина е сигурно, но да не се бърка със сигурно автоматично ежегодно поскъпване на земята. Само рационалните, добре премерени и професионални инвестиции в земя са обосновани. Подходът "Купувай, защото само ще поскъпва в бъдеще" е изключително хазартно начинание.

Фондовете разпродаваха през 2012 г.

Фондовете, които професионално се занимават с търговия на земи, разпродаваха ниви като за последно миналата година. Това не е случайно, те имат експерти, които знаят как ще се движат цените и докъде ще стигнат таваните. Така повечето от парцелите бяха изтъргувани при много добри цени, коментират представители на агенции за недвижими имоти. Редовите "инвеститори" в земеделски земи, които просто искат да скрият спестяванията си от инфлацията в нивите, вероятно ще останат разочаровани от вложенията си, твърдят брокерите. Единствено ако са направили инвестиции за окрупняване или друг вид облагородяване на земите, може да разчитат на добра цена. Всички останали парцели, които са на пазара - основно ниви, върнати от реституцията през 90-те години на ХХ век, трудно ще се продадат на добра цена. Късмет могат да имат единствено собствениците на ниви, които са в съседство до парцелите на голям земеделски стопанин, който иска да увеличи обработваемите си площи, смятат брокерите.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай