София. Представители на лекари, фармацевти и стоматолози напуснаха заседанието на Съвета за икономическо развитие и социални политики при президента Росен Плевнелиев. Те били недоволни, че не са изслушани за тяхното мнение по здравната реформа.
Здравната реформа е условие за отпускането на европари за сектора през периода 2014-2020 година, заяви президентът Росен Плевнелиев при откриването на Съвета за икономическо развитие и социални политики, който обсъжда приоритетите в здравеопазването. През последните 10 години българската здравна система е сред най-нереформираните, посочи Плевнелиев.
България, за съжаление, е на предпоследно място в класация, включваща 34 европейски държави, според анализ на Европейската комисия, вследствие на допуснати медицински грешки, продължителността на престоя в болниците, както и повишението на разходите със забележителните 16,3% за болничната помощ в рамките на една календарна година, посочи той.
Ако искаме отново да получим поне 300 млн. лв., спокойно биха могли да бъдат и 500 млн. лв., чрез структурните и кохезионни фондове, трябва да свършим 2 основни неща. Първо, да знаем къде точно ще насочим тези пари и да направим устойчива дългосрочна концепция. Според мен има голям смисъл те да се насочат към създаването на адекватна и ефективна Спешна помощ в България, която покрива цялата страна, и в създаването на електронно здравеопазване, каза Плевнелиев, предаде БНР.
Лекари, зъболекари и фармацевти напуснаха заседанието, заявявайки, че не са имали възможност да изложат идеите си. Председателят на Българския лекарски съюз Цветан Райчинов заяви: "Явно е проявено неуважение към редовите лекари, зъболекари, фармацевти в България. Не обвинявам президента, но трябва сериозно институцията Президентство да поработи върху своя протокол. Не може съсловните организации, които са основен партньор на държавата в реализиране на здравните политики, да бъдат оставени на последно място, ако остане време да кажат нещо. Нашата цел беше най-вече да разсеем митовете, които се носят в България. Колко много пари се отделят за здравеопазване и как те ежегодно нарастват. Под 4% от БВП няма страна в Европа, която да заделя за здравеопазване, освен България. Другият мит е за броя хоспитализации - непрекъснато нарастващи. Проблем номер едно на страната са кадрите.
Борислав Миланов от Българския зъболекарски съюз допълни: "Искаме да благодарим на президента за тази инициатива, но категорично трябва да е ясно, че освен диалог, какъвто се заявява от управляващите, трябва да има и конкретни действия".
Мирослав Ненчев от Фармацевтичния съюз каза: "Предполага се на един консултативен съвет да се изказват експертите, а не хора, които си правят пиар. Около час и половина слушахме само това! При регламент от по 3 минути, министърът на здравеопазването говори около 15 минути и не каза нищо, неизвестно на мен. Последната идея на министъра е аптеките да могат да работят и без присъствието на магистър фармацевт, срещу което ние сме твърдо против".
Президентът изрази съжаление, че представителите на съсловните организации си тръгнаха. "Никога досега не сме имали случаи браншова организация да напусне преди края на заседанието. Съжалявам! Надявам се това да е признак на изнервеност поради сериозните дисбаланси в системата. Затова сме се и събрали, за да ги решаваме. Гласът на всеки един от вас е важен", каза държавният глава.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com