София. При конфискация на имущество на дружество в юрисдикцията на комисията за отнемане на престъпно имущество ще попаднат активите на цялото дружество, не само първоначалният капитал.
Председателят на Комисията за установяване и отнемане на имущество придобито от престъпна дейност Тодор Коларов разясни пред БНТ, че смята на направи някои промени в текстовете по Закона за гражданска конфискация между първо и второ четене.
Проблем в законопроекта възникна относно отнемането на дивиденти, получени по време на производството за отнемане на дадено имущество, каза той. Друг проблем се отнася до ликвидационните дялове в търговските дружества. Тодор Коларов даде пример с участници в дружество, където един от съдружниците подлежи на отнемане на имущество, а другият не. В такъв случай е редно да бъдат отнети не само средствата, с които са придобити дяловете в дружеството, но и да се трансформира дружеството в ликвидационен дял и държавата да отнеме и него. "Ако всеки един от нас е вложил по 5000 лева капитал, а дружеството има активи от 50 или 100 хиляди, би било малко несправедливо, ако държавата прибере само 5-те хиляди, които са вложени първоначално като капитал", разясни Коларов.
Според Коларов контролът на ръководената от него комисия може да бъде осъществен от сега съществуващите парламентарни комисии и не е необходимо да се създава специална такава, която да го следи. Ако обаче този контрол се отнася до преписките на комисията по дела, дали са защитени правата на човека, дали процедурите са изпълними, навлизаме в сферата на действие на съда и бихме имали сериозни проблеми като държава, заяви Тодор Коларов.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com