Делегация начело с премиера участва във форум Китай-ЦИЕ в Рига
За няколко дни осигурихме за селските стопани над 130 млн. лв., написа Борисов във фейкбус
Близо 90 млн. лв. преведе в петък Държавен фонд "Земеделие" на животновъди по различни схеми на подпомагане. От тях 24 млн. са изплатени на 5 723 фермери по първия транш за подпомагане на отглеждането на говеда. Ставката на плащането за едно животно е в размер на 190 лева за говеда и 336 лева – за биволи. През януари ще бъде изплатен и вторият транш помощи. Други 36.6 млн. лв. бяха преведени на 7 460 животновъди за изплащане на пълния размер субсидии по схемата за подпомагане за овце-майки и кози-майки, като ставката е 35.43 лв. за едно животно.
По три схеми за извънредни помощи за приспособяване на млекопроизводителите и за земеделски стопани фонд Земеделие нареди още 11 млн. лв. За подпомагане на екологични и щадящи климата методи за производство са преведени 4.2 млн. лв. за отглеждане на крави и биволици, както и 1 млн. лв. за овце и кози.
Държавен фонд "Земеделие" нареди и 13 млн. лв. държавни помощи de minimis на 17 251 животновъди.
По този повод премиерът Бойко Борисов написа в профила си във Фейсбук: "Радвам се, че в рамките на няколко дни предвид връчените споразумения по Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 г., осигурихме за селските стопани у нас над 130 млн. лв. Над 60 млн. лв. бяха преведени вчера от ДФЗ към български животновъди - 24 млн. са разпределени към говедовъди, а 36,6 млн. лв. за овцевъди и козари. Средствата за животновъдите за преходна национална помощ за 2016 г. стават общо до 180 млн. лв."
Днес премиерът Бойко Борисов заминава за участие в петата среща на държавните и правителствените ръководители на Китайската народна република и страните от Централна и Източна Европа. Събитието е част от инициативата „16+1", ще се проведе в латвийската столица Рига. Целта на инициативата е централно- и източно европейските икономики да увеличат износа си за Китай, а втората в света икономика да разшири инвестициите на китайски компании в инфраструктурното строителство в региона и даде тласък на икономическия му растеж.
За участието си във форума в Рига заедно с министър-председателя заминават вицепремиерът по европейските фондове и икономическата политика Томислав Дончев, министъра на външните работи Даниел Митов и министъра на икономиката Божидар Лукарски. Очаква се на срещата да бъде подписан Меморандум за разбирателство за сътрудничество в областта на пристанищата и пристанищните индустриални паркове между нашето министерство на транспорта и Националната комисия за развитие и реформи на Китай.
По време на миналогодишния форум на инициативата "16+1" България представи пред китайската държава потенциал за инвестиции в 5 приоритетни пътни проекта, 4 жп направления, 4 пристанищни терминала, 1 интермодален пристанищен терминал във Варна, 1 интермодален в Пловдив и две граждански летища. За всички тях страната ни за първи път отваря опциите за публично-частно партньорство и концесиониране.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com