Пламен Орешарски е роден на 21 февруари 1960 г. Дупница. След завършване на основното си образование в ОУ "Никола Вапцаров" в Бобов дол той продължава образованието си в математическа гимназия в София. През 1985 г. завършва Висшия икономически институт "Карл Маркс" (сега Университет за национално и световно стопанство (УНСС)) в София със специалност "Финанси и кредит". В периода 1988-1992 г. прави докторантура по "Инвестиции и инвестиционен анализ" в УНСС. Получава допълнителна квалификация по банково управление в САЩ и по емитиране на държавни ценни книжа в банка National Savings and Investments, Великобритания. От 1992 до 1993 г. преподава в УНСС като заместник-ръководител на катедра "Финанси". От 2001 до 2005 г. е заместник-ректор, преподава "Финансово управление", "Инвестиции", "Инвестиционен анализ". Преподавател е и в Нов български университет. В периода 1993-1997 г. оглавява Управление "Държавно съкровище и дълг" към Министерството на финансите. От 1997 до 2001 г. е заместник-министър на финансите в правителството с мандат на СДС и министър-председател Иван Костов. От 2002 до 2003 г. е заместник-председател на Националния изпълнителен съвет на СДС. От 17 август 2005 г. е министър на финансите в кабинета на Тройната коалиция. През периода 2009-2013 г. е народен представител от гражданската квота на Коалиция за България в 41-то и 42-то Народно събрание. От 29 май 2013 г. е министър-председател, избран с гласовете на БСП и ДПС. През 2016 година Орешарски се включва в кандидат-президентската надпревара.
По време на следването си в УНСС Пламен Орешарски е бил известен между колегите си с перфектно подредените си лекции, написани на ръка, които състудентите му са търсили, за да се подготвят за изпити.
Не е бил пълен отличник. Общият успех от следването му е 5,28.
Първата му работа е финансов ревизор. Ако не беше започнал академична кариера, вероятно сега щеше да проверява сделката за АЕЦ "Белене".
Има невероятен талант за запомняне на числа. Той изгражда системите за управление на вътрешните и външни правителствени дългове на България, както и урежда голяма част от всички останали държавни дългове от периода преди 1989 година.
Обича да чете световна класика.
Държи рекорда за най-изгодно погасен дълг - здължения за 940 млн. долара погасява със 150 милиона долара.
Има над 100 вратовръзки, като от тях 66 са в син цвят.
Пламен Орешарски ръководи целия процес на преструктуриране на правителствените дългове в голямата монетарна и финансова криза 96-97 година и има значителен принос за успешното установяването на Валутния борд.
Сладоледът е едно от големите му изкушения.
Има кратка политическа кариера само в една партия - СДС, като заместник-председател на партията. Има и кратко участие като кандидат-кмет на София, издигнат от СДС.
Тази година отказа цигарите след повече от 30 години интензивно пушене. И на въпроса "защо" отговаря: "Предстоят ми 10 много натоварени години".
Пламен Орешарски е първият критик на голямата сделка по преструктуриране на българския външен дълг или т.нар. Брейди замяна от 2002 година, операцията, ощетила българския бюджет за стотици милиони в продължение на повече от 10 години.
Не пие никакъв алкохол, но пие големи количества кока-кола.
Не довършва мандата си като заместник-ректор на УНСС, защото е поканен за министър на финансите в правителството на Сергей Станишев.
След гимназия е приет не само в УНСС, а и във Висшето военно училище във Велико Търново, профил "Военно разузнаване".
Пламен Орешарски създава Националната агенция за приходите и Сребърния фонд за гарантиране на устойчивоста на пенсионната система. Той въвежда единна ставка на двата подоходни данъка - 10% корпоративен и персонален данък. Намалява осигурителните вноски с повече от 10%.
Пламен Орешарски се е срещал с държавните глави на всички големи и влиятелни държави.
През 2007 г. е награден като Финансов министър на годината на развиваща се Европа от авторитетното списание "Emerging Markets".
Обича да шофира сам колата си.
През 2008 година Световната банка го номинира в групата на 10-те топреформатори - за първи и единствен път България попада в първите 10 страни в престижната класация на "Doing Business".
Обувките са най-любимият аксесоар в гардероба му.
Пламен Орешарски е единственият финансов министър, който завършва и четирите години от мандата си 2005г. - 2008г. с бюджетни излишъци от над 3% от БВП.
В свободното си време играе шах.
След социално-икономическата и обществена криза от първата половина на 2013 година, за мандата му като министър-председател постига икономически растеж от 2%, при заварен отрицателен ръст на икономиката.
Бил е почетен гост на Виенския бал в София през 2008 .г и нито веднъж не е настъпил роклята на съпругата си.
Пламен Орешарски пръв започна изграждането на гранична ограда на югоизточната граница на ЕС, в отговор на първата мигрантската вълна.
Обича футбола и често може да бъде забелязан по стадионите.
Пламен Орешарски въведе мерки за подобряване на бюджетните приходи.
"Стандарт" публикува интервюта с основните претенденти за "Дондуков" 2:
Ще разобличавам всеки, който лъже
Президентът трябва да задава тона на политическите дебати и националните цели, казва Пламен Орешарски
Пламен Орешарски се включи в предизборната битка изненадващо. Издигна го Инициативен комитет. По-късно получи подкрепата на ДПС. От движението обявиха, че го подкрепят, защото именно той притежава профила на необходимия за страната ни президент. Партньорът на Орешарски в кандидатпрезидентската двойка е бившият министър на транспорта в неговия кабинет - Данаил Папазов. Двамата обещаха пред хората да върнат доверието в институциите и да възобновят диалога между тях. В интегралната бюлетина двойката е под номер 4.
- Г-н Орешарски, защо решихте да се включите в тази кампания?
- Реших да се включа в тази кампания, след като наблюдавах повече от две години как страната отново потъва в страх и безперспективност. Как едноличният режим на Борисов взема превес над демократичните принципи на управление. Как всеки провал на властта слиза от дневния ред на обществото, изтласкан от следващ нов скандал. Как българка конкурира българка за най-високия пост в света, а загубата й се представя за печалба. Как вместо газов хъб ни се сервира мигрантски такъв. Как с успех се спират проекти, но не се изграждат нови. Как досега не се реализира нито една политика на развитие. Може да се изброява още много. Ще кажа обаче само още един факт. Когато видях как се номинират основните кандидати за президент и как всички те са били или са близки до премиера Борисов, реших да предложа алтернатива на българските граждани. За да имаме надпартиен и независим президент, а не президент, подвластен на настоящия премиер.
- Говорите за предизвикателства пред страната. Как ги виждате?
- Днес страната е изправена пред поредица от вътрешни и външни заплахи. Във вътрешен план наблюдаваме нарастващ авторитаризъм в управлението, доближаваш се до отминали исторически времена. Срастването на управляващата партия с държавните институции не вещае никакви позитиви за развитието. Институционалният разпад, влошаващата се икономическа и инвестиционна среда, както и волунтаризмът в управлението лишават от перспективи българските граждани и фирми. Социалното отчаяние и страха в обществото набират темпове. Общественото разделение се върна на нивата от началото на прехода. Близо две години настоящите власти продължават да се радват на две достижения - защитата на югоизточната граница и подобрените приходи в бюджета. И двете са резултат на мерки, взети от моя кабинет. И нищо повече... Във външен план сме изправени пред нарастващ риск от ожесточаване на сблъсъка на цивилизациите. България, намираща се в разломна зона между тях, се нуждае от особено финна и балансирана външна политика. Вместо това, българският президент ненужно изостря отношенията ни с влиятелни съседи, а правителството перманентно излъчва противоречиви сигнали. Видимо отсъства капацитет и експертиза, поради което и решенията са стихийни и неефективни. В резултат, след членството на страната в ЕС не е реализирана нито една, дори второстепенна цел на нашата външна политика.
- Вие сте бил премиер, сега кандидатствате за президент с доста по-малки правомощия...
- Вярно е, че президентската институция не притежава лостовете на изпълнителната власт. Тя обаче има други, не по-слаби лостове - да задава тона на политическите и обществени дебати, да дефинира националните цели и политики, да балансира другите власти и да бъде коректив на техните лоши решения, да говори пред обществото по всяка значима тема.
И най-важното, да търси това, което ни обединява, а не това, което ни разделя. Българското общество има проблем със своя интегритет поне от близо век насам. Крайно време е да поставим начало на усилията за единение на народа.
- Афиширате се като независим, макар и подкрепен от ДПС. Какво предимство е това?
- Погледнете внимателно в президентската институция. Президентът е надпартийна фигура, която е призвана да обединява нацията. Всички досегашни наши президенти бяха партийни номинации. И макар всички да опитаха да се еманципират от своите партии, нито един не успя да направи това ефективно. Нещо повече, като правило те влязоха в конфликт със своите партии и това доведе до сътресения в държавата. Ето защо е по-добре президентът да не е партиец. Затова се кандидатирах като независим. Независимостта позволява да подам най-искрено ръка на всички партии и техните избиратели. Да загърбим партийните пристрастия и да помислим за държавата поне в направленията, засягащи сигурността и устойчивостта на развитие. Подкрепата на ДПС не променя с нищо статута ми. Самите те държат президента да е надпартиен - това е тяхно разбиране за президента, което в общи линии съвпада с изложеното от мен по-горе.
- Как се отразява на кампанията ви подкрепата на ДПС?
- Бях на две срещи със симпатизанти и усетих настроението на хората. Много надежди и още повече симпатии - това е доста обнадеждаващо.
- Г-н Орешарски, ще бъдете ли изненадата на тези избори?
- Това кой как ще приеме резултата от изборите на 6 ноември нищо не означава. Те ще бъдат такива, каквито ги оформят българските избиратели. Стига да не бъдат манипулирани. Ако се повторят изборните манипулации от последните няколко избори, не виждам смисъл да коментираме каквото и да е.
- Кой ще е първият ви приоритет, ако спечелите?
- От първия ден ще започна работа за нормализиране на обществения живот в страната. На първо място ще възстановя нормалното говорене на институцията и ще се противопоставя на нарастващата пошлост и заливането с лъжи на публичното пространство. Ще разобличавам всеки, който лъже. Да се възстанови нормален стил на диалог между институциите е първото условие за какъвто и да е градивен стил на управление.
- Казвате, че президентът трябва да подпомага изпълнителната власт, ако тя провежда реформи. Как и в кои сфери?
- Социални и икономически реформи у нас бяха извършени в края на миналия век, след опустошителната монетарна и финансова криза от 1996-97 година и при подготовката на страната за членство в Европейската общност през 2005-06 година. През останалото време действията на правителствата приоритетно са насочени към поддържане на текущото равновесие и баланс. Отсъства воля и решимост за действия с поглед в бъдещето. Затова и ключови системи най-вече в публичния сектор изглеждат напълно амортизирани, а съответните функции - неефективни. Административните, правоохранителните, образователните, здравните и други публични услуги са компрометирани в значителна степен. Президентът няма правомоция да инициира или участва в мерки за подобряване на тези системи. Той обаче може и е длъжен да насърчава и подкрепя всяко благоразумно действие в тези направления на Правителствата, особено такива, които не са популярни и не носят политически дивиденти на властите. Още един аргумент за надпартийност на президента!
- Президентът има право да налага вето. Колко ефективен е този инструмент?
- Ветото е сигнал за съмнения в благоразумието на едно или друго решение на законодателната власт. Макар да се преодолява лесно, самият факт е повод за размисъл. Стига да не е направено на чисто партийна основа. Тогава мнозинството възприема действията на президента като враждебни и механично прегласува съответния законопроект. За съжаление, у нас често е така, когато президентът е от различна на парламентарното мнозинство партия. Аз не харесвам ветото като инструмент. Бих предпочел да дискутирам със специализираните парламентарни комисии всички спорни законопроекти още на предварителен етап в опит да се минимизират ситуациите, в които се използва вето.
- Защо ГЕРБ ви сочат като основен опонент?
- Защото техният лидер най-добре знае, че съм такъв. Другите той ги е моделирал и съгласувал да бъдат издигнати. Без изключение измежду основните кандидат-президентски двойки.
- Борисов отново ви посочи вас и Костов като виновници за щети за държавата...
- Това Борисов го прави редовно, за да отклони вините от себе си. По-добре да отговори защо спря проекта АЕЦ "Белене" и нанесе многомилиардни щети на държавата. И също, защо проспа надуването на КТБ в първия си мандат от 2 млрд. лв. в 2009-а до близо 7 млрд. в 2013-а година и защо фалира банката във втория си мандат. Защо не приложи оздравителния план, които не изискваше ресурси от бюджета? Вместо това, той говори небивалици за отклоняване на вниманието.
- Какви са плановете ви след президентските избори?
- Искате отсега да ви кажа какво ще правя след 10 години? Трудно ми е, да не кажа невъзможно...!
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com