След дълги преговори с американските централи
НЕК ще спестява по 100 млн. лв. на година, но трябва да издължи 700 млн. до юни
30% по-ниска цена ще плаща Националната електрическа компания (НЕК) на двете американски централи "Марица-изток" 1 и 3. Споразумението със собствениците на тецовете - компаниите "Ей И ЕС" и "КонтурГлобал", е факт след неколкомесечни преговори между енергийния министър Теменужка Петкова и представители на компаниите у нас. Документът за намалението на цената на изкупуваната електроенергия по дългосрочните договори между двата теца и НЕК беше официално подписано в Гранитна зала на Министерския съвет в присъствието на премиера Бойко Борисов и американския посланик у нас Марси Рийс.
От 1 юли със 17% ще бъде намалена цената, плащана от НЕК на ТЕЦ "КонтурГлобал Марица Изток 3", за да държи в готовност за работа мощностите си - така наречената разполагаемост. Същата тарифа за другата американска централа в комплекса - "Ей И Ес Гълъбово", ще бъде с 14 на сто по-ниска. Разполагаемостта обаче е само едната компонента от общата цена на купувания ток. Ако сега НЕК е плащала годишно по 328 млн. лв. на "Ей И Ес" по фиксираните в стария договор цени, сега сумата ще е 282 млн. лв. или 46 млн. лв. по-малко. При "КонтурГлобал" разходите на НЕК ще паднат от 283 млн. лв. на 235 млн. лв. или с 48 млн. лв.
Отстъпката няма да е срещу удължаване на 15-годишните договори, които бяха сключени, за да се гарантира модернизацията и екологизацията на двете централи. НЕК обаче ще трябва да издължи до 30 юни стари борчове за 700 млн. лв., за които тепърва ще се търси банков кредит. Собственикът на НЕК - "Българския енергиен холдинг" (БЕХ), ще търси парите от банките, а няма да е от гласувания от парламента държавен дълг за 16 млрд. лв., обясни Петкова.
От "Ей И Ес" уточниха, че обвързващото споразумение от края на юни след погасяването на борчовете ще трябва да бъде одобрено и от банките кредиторки на централата в Гълъбово.
Поевтиняването на изкупната цена няма да се отрази директно върху цената на тока от 1 юли. То просто ще намали трупането на загуби в НЕК. Възможно е споразумението да позволи задържане на ръста на тарифите за бита. То води до свиване на дефицита на НЕК със 100 млн лв. на година, което за оставащия период от изтичане на договорите прави милиард лева.
"Нашата амбициозна цел е през юни да занулим приходите и разходите на НЕК. България е правова държава, ако бяхме тръгнали да разваляме договорите, да гоним инвеститорите, щеше да бъде много тежък репутационен проблем. Целият бизнес по света щеше да го оцени като крайно негативна тенденция. Доволен съм, че американските компании разбраха този наш проблем и на базата на преговорите имаме това споразумение, което ни удовлетворява и дава възможност за по-нататъшната ни работа в по-спокойна ситуация", заяви премиерът Бойко Борисов. И обясни: "Беше безумие това, което се правеше с НЕК. Няма как НЕК да купува скъпо, а да продава евтино и да не задлъжнява с милиарди. Не е нужно да си много умен, за да го констатираш. Това е правено години наред. Искаме да изчистим и НЕК да е на печалба, не на загуба", каза министър-председателят.
И призна пред американците, че в предишни години държавата също не е била коректен платец.
Посланикът на САЩ в България Н.Пр. Марси Рийс изтъкна, че подписването на споразуменията ще допринесе за утвърждаването на положителен имидж за бизнес средата в България и за привличането на повече американски инвеститори.
Президентът на бизнес звеното на "Ей И Ес" Хулиан Небреда каза, че отстъпката е и знак на доверие към правителството, че ще доведе до край реформите в енергетиката, а отрасълът може да е един от моторите, който ще превърне България в Швейцария на Балканите. "Страната има голям потенциал в електроенергийния сектор", каза Небреда.
"С тази сделка нашето партньорство продължава. Постигнахме добър компромис и сме уверени, че правителството ще продължи с реформите в сектора", каза изпълнителният директор на ТЕЦ "Контур Глобал Марица-изток 3" Гари Левсли.
Далавери на ВЕИ-тата
дадени на прокурор
Предоговарянето на условията по двата контракта беше определено от премиера Борисов като първата стъпка за стабилизирането на енергийния сектор. "По същия начин преговаряме със зелените централи, с електроразпределителните дружества - тихо, кротко и като се разберем, пак така ще го обявим", каза министър-председателят. "Искаме схема по схема, пара по пара - една стотинка да е печалбата на НЕК, но да излезе на печалба", каза Борисов.
Той допълни, че това става и с методичната подкрепа на парламента и увери, че "ще се подреди цялата схема, в която НЕК плаща по веригата, а после и хората през електромера си".
От думите му стана ясно, че на прицел са възобновяемите енергийни източници. "Зелените енергии такива неща са правили... правили са централи с евросредства, присъединявали се незаконно към мрежата, после писали фактура след осем месеца, но ще спретнем докладче до прокуратурата, някои неща вече са дадени там", каза Борисов.
Премиерът: "Уестингхаус" са
добре дошли като инвеститори
"Уестингхаус" са добре дошли в България като стратегически инвеститори, каза министър-председателят Бойко Борисов. "Надявам се този проект да се случи при условията, които искаме. Министерството на енергетиката има задачата тихо, скормно, но много твърдо да докара преговорите с "Уестингхаус", заяви Борисов.
Сметките ни няма да паднат
Веднага искам да подчертая, че подписаните споразумения няма да окажат влияние върху цените на електроенергията на вътрешния пазар, коментира енергийният експерт проф. Атанас Тасев. Той обясни, че ще се намали дефицита, който, ако не бъде ликвидиран, ще трябва рязко да се вдигне цената на тока. "Вече видяхме, че това е перфектен механизъм за свалянето на което и да е правителство. Затова сега политиците ни търсят и други решения за стабилизиране на българската енергетика", каза проф. Тасев. Според него положителното е, че целият експертен потенциал в енергетиката е мобилизиран да търси решенията и се изчиства всичко възможно, така че вдигането на цената на тока е крайната непопулярна мярка. "Но ако се окаже единствената, при политически консенсус може да се прибегне и към нея. Така обаче ще играем на италиански вариант, а икономиката ни се нуждае от стабилност", допълни още Тасев.
Пет страни подписаха
за "Турски поток"
Анкара: Бъдещето на газопровода ще зависи от интереса на ЕС
Формира се нов клуб "Приятели на "Газпром", пише "Коммерсант"
Външните министри на Унгария, Гърция, Сърбия, Македония и Турция изразиха желанието на страните си да строят "Турски поток". На среща в Будапеща във вторник те подписаха декларация за "икономически оправдан път за диверсификация на маршрутите и източниците" за транспортиране на природния газ от Турция до европейските страни. Конкретното участие на всяка от страните в проекта на "Газпром", който замени "Южен поток", ще бъде обсъждано поотделно с руската компания.
В декларацията се посочва, че всички страни от региона са заинтересувани да работят съвместно за осигуряването на енергийна сигурност и за по-добро снабдяване с газ. "Говорим за газ, а не за геополитическите отношения между ЕС и Русия. Газът няма цена. ЕС е длъжен да ни помогне", заяви първият вицепремиер и външен министър на Сърбия Ивица Дачич. Той каза, че Сърбия "не бива повече да бъде жертва на геополитическите отношения на Запада и Русия и нашите граждани да понасят цената".
Според руския в. "Коммерсант" в Европа се формира нова коалиция от "приятели" на "Газпром". "Нито един, макар и голям проект на "Газпром" не е започвал в подобен подчертано политически формат. Ситуацията се изостря от факта, че всички членки на новия "клуб" се опитват да водят независима от Брюксел политика. Но ЕК също подготвя от своя страна механизми, с които да блокира нежелателни газови проекти", коментира изданието. Сред ключовите проблеми пред новата коалиция е финансирането на проекта.
В момента достъпът на "Газпром" до средства от Запада е ограничен, а европейското законодателство не позволява на компанията едновременно да притежава инфраструктура и да доставя чрез нея своя газ. По данни от източници, цитирани в статията, "Газпром" обсъжда възможностите за създаване на европейски консорциум, който да поеме строежа на тръбата и да осигури европейски пари.
Бъдещето на "Турски поток" зависи от интереса, който ще покаже ЕС, заяви турският министър по европейските въпроси Волкан Бозкир пред Анадолската информационна агенция. "Турски поток" ще бъде съставен от три тръбопровода. Единият ще бъде използван само за вътрешни турски нужди, но съдбата на другите два ще зависи от интереса на ЕС", каза той.
Европейската комисия е била поканена и е участвала като наблюдател в разговорите в Будапеща, съобщи говорителката на ЕК по въпросите на енергетиката Ана-Кайза Итконен.
Андрей Фик бе назначен за директор на компания "Газпром Русское", която ще строи газопровода "Турски поток", съобщи ТАСС, като се позовава на съобщение на "Газпром". Фик работи в "Газпром" от 1996 г., участвал е в строителството на морския участък на газопровода "Син поток" от Русия за Турция. През последните 2 г. е бил технически директор на South Stream Transport B.V., която трябваше да строи морската част на "Южен поток".
Още няма писмо за спиране на "Южен поток"
"Заявили сме "Южен поток" с трети либерализационен пакет. До ден днешен нямаме писмено прекратяване на договора от руска страна". Това заяви премиерът Бойко Борисов по повод искането на народния представител Янаки Стоилов от БСП в пленарна зала да бъде поканен премиерът във връзка с проведената в Будапеща енергийна среща, на която не е бил поканен българският външен министър.
Относно отсъствието на България от енергийния форум в Будапеща, Борисов обясни, че Унгария е суверенна държава, Македония, Сърбия, Гърция, Турция - също. "Те могат да се срещат не само за "Турски поток", но и за каквото си пожелаят", посочи премиерът. "Външни министри могат да се събират, да си говорят, и това, че не са поканили нашия и румънския външен министър - да, има тълкувания, но се надявам, че нашите евроатлантически партньори също правят своите тълкувания", коментира още Борисов.
И ние ще искаме от
газа, ако има тръба
България трябва да бъде част от разпределението на природния газ, който ще минава по "Турски поток", ако проектът изобщо бъде реализиран. Това коментира министърът на външните работи Даниел Митов по повод подписаната в Будапеща декларация за "Турски поток".
Според Митов участието на страната ни в разпределението на руския газ от "Турски поток" е необходимо не само заради концепцията за диверсификация на източниците, а и заради факта, че трябва да се разнообразят и маршрутите. Няма начин да се правят изводи, че след тази среща ще се случи изобщо нещо реално, смята Митов. Той припомни, че България организира в началото на февруари среща по идеята за газов хъб, на която определени държави бяха поканени, а други - не.
"Нашата позиция е, че Европейският енергиен съюз трябва да се грижи за икономическите интереси на държавите членки", отбеляза Митов и посочи, че в Будапеща по-голямата част от присъстващите са били от държави извън ЕС.
Петкова в Москва за газовия хъб
Теменужка Петкова ще пътува до Москва във връзка с газовия хъб, който страната ни иска да построи. Това стана ясно от думите на премиера Борисов. Той припомни, че е разговарял с турския президент Ердоган, че искаме да направим хъб с 4-5 източника на газ, както и спешно построяване на интерконектора с Гърция.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com