София. Днес Европейската комисия (ЕК) ще обяви мониторинговия доклад за България и Румъния в областта правосъдие и вътрешен ред. Според черновата за напредъка на България по механизма за сътрудничество и оценка, разпространена от медиите, в него има сериозни критики в областта на борбата с престъпността и съдебната система. Комисията посочва, че мониторингът ще продължи, а следващата оценка ще бъде публикувана в края на 2013 г.
Докладът за България се фокусира върху организираната престъпност. Според черновата - малък брой дела за организирана престъпност са завършили с присъди, установени са били оправдателни решения по важни дела, сериозна загриженост предизвикват слабите резултати при разкриването на поръчкови убийства.
Окончателната редакция на текста ще стане ясна днес.
Конкретни мерки, които България трябва да изпълни (едно към едно), посочени в черновата:
1. Реформи на съдебната система
- Обновяване на Висшия съдебен съвет с мандат да предприеме фундаментални реформи.
- Установяване и прилагане на средносрочна стратегия за човешките ресурси за съдебната система, основана на анализ на нуждите и работната натовареност, с промени в структурата на съдилищата, набирането на кадри и обученията.
- Нов главен прокурор, който да има мандат за реформиране на съдебното преследване в неговата структура, процедури и организация на основата на независимо функциониращ одит и сътрудничество с външни експерти.
- Поставяне на цел за завършването на работата за новия Наказателен кодекс и за неговото прилагане.
- Осигуряване на открита ангажираност на всички важни неправителствени и професионални организации в определянето и наблюдението на стратегиите за реформи.
2. Независимост, отговорност и почтеност на съдебната система
- Фокусиране на работата на инспектората върху почтеността и съдебната ефективност. Определяне на единна, ефективна система за случайно разпределяне на дела, която да се използва на национално ниво.
- Осигуряване, че изборите на главен прокурор ще бъдат пример за прозрачен и конкурентен процес, основан на критерии за честност и ефективност.
- Поставянето на прозрачността, обективността и почтеността като топ приоритет в оценките, повишенията, назначенията и дисциплинарните решения в съдебната система.
3. Ефективност на съдебния процес
- Установяване на стратегия за намаляване на натрупванията при публикуването на мотивите за дела и анализ как да се преодолее този проблем.
- Затваряне на пукнатините в ефективното прилагане на съдебните решения като укриването с цел избягване на затвор или провал в прилагането на финансови санкции, наложени от съда.
- Прилагане на стратегия за подобряване на правната последователност, включително проактивна стратегия от Върховния касационен съд, която да определя и да постановява по областите на несъгласие.
4. Борба срещу организираната престъпност
- Осигуряване на това, че новата комисия за конфискация на имуществото е посочена на основите на почтеност, че други служби, особено прокуратурата, изцяло сътрудничат с работата на комисията.
- Осъществяване на независим анализ при провал на случаи, който да се отнася за слабостите и на разследването, и на прокуратурата, включително при защитата на свидетели, икономически и финансов анализ, събиране на доказателства от полицията и сътрудничество между съдебната система и изпълнителната власт.
- На тази основа – справяне с недостатъците в структурата, управлението, назначенията, обучението, сътрудничеството и професионалната практика.
5. Борба срещу корупцията
- Използване на опита от минали дела за подобряване на действията на полицията, прокуратурата и съда.
- Осъществяване на независима оценка на влиянието на националната антикорупционна стратегия в България. Натоварване на една институция със задачата да координира борбата срещу корупцията, да съдейства и координира усилията в различни сектори, да докладва резултатите от антикорупционната стратегия във всички обществени служби и да подкрепя нова независимо мониторингова система, включваща гражданското общество.
- Изменение на закона за конфликт на интереси, което да позволи възпиращи санкции, за да бъде ефективно приложен. Преразглеждане на системата за деклариране и проверка на имущество с цел тя да се превърне в ефективен механизъм за установяването на неправомерно забогатяване.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com