София. Прокарването на пенсионната реформа след изборите е честно, заяви пред "Дарик" вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков. По думите му тя е идентична с първоначалното предложение на кабинета, което миналата година е било отхвърлено заради „огъването" на някои от министрите. Дянков каза още, че големите реформи в здравеопазването ще бъдат направени през следващия мандат.
„Планът, който се прие и сега мина на трето четене в парламента, е идентичен с този, който се предложи през март 2010 година. Тогава обаче се огънахме пред синдикатите. В рамките на тристранния съвет преговорите вървяха добре, след което синдикатите излязоха и тогава и успяха да убедят част от правителството. Сега се върнахме на първоначалния вариант. Защо? Защото времето доказва, че това е начинът да стабилизираме пенсионната система", коментира министърът.
На въпрос дали е било честно пенсионната реформа да се прави след изборите, Дянков отговори: „Има и политически, и икономически цикъл. В случая те съвпаднаха, в смисъл, че винаги се казва, че най-големите реформи се правят в самото начало на мандата на едно правителство - идваш, хората току-що са ти гласували доверие, правиш големите реформи. Или в средата на мандата, като току-що си спечелил президентски или местни избори. От тази гледна точка смятам, че е честно", коментира вицепремиерът.
Дянков бе категоричен, че страната ни ще постави условие на Европа за подписване на пакта за финансова стабилност на ЕС. "България няма да налага вето, защото това не е европейско поведение. Условието на страната ни е финансово стабилните държави да получат намаление на процента на съфинансиране по европейските средства от 20 на 10 на сто. То вече е поставено чрез писмо до Жозе Мануел Барозу и ще бъде обсъдено с канцлера на Германия Ангела Меркел през януари".
За държави като България, които водят добра фискална политика, е редно Европейската комисия също да направи отстъпки относно процента съфинансиране за европейските проекти - от 20 на сто до 10 процента, смята вицепремиерът.
„Ние водим двата дебата едновременно точно с хората, които имат най-голям интерес да се случи този пакт за стабилност и по този начин дипломатически се разбира, че България е голям привърженик на пакта за финансова стабилност, защото ние сме едни от първите държави, които тръгнаха по този път, но двете дискусии се водят по едно и също време в едни и същи срещи", каза финансовият министър.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com