Депутатите от бюджетната комисия бламираха на второ четене бюджета на Държавното обществено осигуряване (ДОО) за 2017 г. Те не приеха най-важната част на закона – член 1, в който са записани приходите и разходите на НОИ за следващата година. В същото време подкрепиха чл. 2, който регламентира разходите на отделните фондове на НОИ – пенсии, безработица и др. Не беше приета и точката, според която законът влиза в сила от 1 януари 2017 г.
Бюджетът бе подкрепен само от депутатите на ГЕРБ и Реформаторския блок с 9 гласа "за", а 9 депутати от останалите партии бяха "против" и "въздържал се". "Браво, значи няма да има приходи, ще я караме само на разходи", коментира председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова (ГЕРБ). По думите й от гласуването става напълно ясно, че сегашното правителство няма подкрепа.
Приемането на бюджета на НОИ беше минирано главно заради исканията на Патриотичния фронт и "Атака" за по-високи социални плащания, които бяха отхвърлени. Макар и на косъм, депутатите отхвърлиха искането на патриотите най-ниската пенсия да бъде 300 лв., което щеше да струва на бюджета 808 млн. лв. годишно. Предложението за минимална пенсия от 200 лв. също не мина. Бюджетната комисия отхвърли и исканията за индексация на пенсиите спрямо средния осигурителен доход за 2012 г., което щеше да струва на бюджета 717 млн. лв.
Управителят на НОИ Бисер Петков каза, че ако не се приеме чл. 1 от закона, всичко друго няма смисъл, но предстои да се види как ще гласуват депутати в пленарна зала днес.
Според Петков, ако бюджетът на ДОО не бъде приет, догодина НОИ ще работи всеки месец с 1/12 от разходите, разписани за 2016 г.
Дори при такъв вариант обаче увеличението на осигурителната вноска с един пункт ще влезе в сила и тя ще стане 18,8% от 1 януари, посочи Петков. Той добави, че дори законът да не бъде приет, предвидената актуализация на пенсиите от 1 юли 2017 г. може да се случи, ако дотогава бъде приет нов закон за бюджета на НОИ.
Председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова коментира, че две години ГЕРБ са управлявали изключително трудно. "За всеки текст в закона имаше извиване на ръце, шантаж в името на стабилността", каза Стоянова. По думите й за този период компромисите са си заслужавали, защото България е втора в ЕС по ръст на икономиката, размразени са инвестициите и са усвоени еврофондовете от първия програмен период, но повече не може да се продължава по този начин.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com