Брюксел. Европейската комисия даде България за пример при интергацията на ромите и по-конкретно програмите за повишаване на заетостта. Делът на трудово заетите роми у нас нараства главно с подкрепа от Европейския социален фонд чрез организирането на курсове за обучение за 28 000 души и чрез обучаването на 1 500 души в областите мениджмънт и предприемачество. Това сочи специален доклад, представен в Брюксел днес.
ЕК призова държавите членки да приложат своите национални стратегии за подобряване на икономическата и социална интеграция на ромите в Европа, които наброяват между 10 и 12 милиона души. Страните разработиха тези планове в отговор на Рамката на ЕС за национални стратегии за интегриране на ромите, приета на 5 април 2011 г., която беше подкрепена от лидерите на ЕС малко след това.
Рамката на ЕС определя четирите области, в които са необходими национални усилия за подобряване на интеграцията на ромите: достъп до образование, трудова заетост, здравеопазване и жилищно настаняване. За първи път всички държави членки се ангажираха да разработят единен подход в четирите области на политиката и представиха национални стратегии, с които да се постигне напредък в тези приоритетни области.
В днешния доклад Комисията заключава, че държавите членки са положили усилия да изготвят всеобхватен подход за интеграция на ромите. Въпреки това в доклада на Комисията се изтъква, че са необходими много повече усилия по отношение на гарантирането на достатъчно финансиране за приобщаването на ромите, установяването на механизми за наблюдение и борбата срещу дискриминацията и сегрегацията, съобщиха от пресслужбата на ЕК.
„Добра новина е, че държавите членки спазиха ангажимента си и представиха стратегии за интеграция на ромите. Представянето на национални стратегии е една важна първа стъпка“, каза европейският комисар по правосъдието, основните права и гражданството и заместник-председател на Комисията Вивиан Рединг. „Въпреки това държавите членки сега трябва да предприемат по-сериозни действия и да увеличат усилията си с по-конкретни мерки, ясни цели, предвидено финансиране и солидно наблюдение и оценка. Нуждаем се от повече от стратегии само на хартия. Необходими са ни осезаеми резултати от националните политики, които подобряват живота на 10—12 милионното ромско население.“
Комисарят по заетостта, социалните въпроси и социалното приобщаване Ласло Андор заяви: „Приобщаването на ромите в Европа е споделен икономически, социален и морален императив, въпреки че предизвикателствата, пред които са изправени ромските общества, са различни в различните държави членки. В този доклад се изтъква необходимостта, изразена в нашето предложение, направено през октомври 2011 г., че за финансовия период 2014—2020 г. държавите членки трябва да имат съответните стратегии за приобщаване на ромите, преди да получат за това средства от Европейския социален фонд.“
В стратегиите си всички държави членки признават необходимостта от намаляване на дистанцията между ромите и останалото население в четирите ключови области, определени от Европейската комисия. Повечето държави членки представиха конкретни мерки за това по какъв начин възнамеряват да постигнат договорените цели.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com