Бизнесът иска 60 дни неплатен отпуск

Президентът наложи вето на Кодекса на труда

Бизнесът иска 60 дни неплатен отпуск | StandartNews.com

София. За нови антикризисни мерки настояват работодателските организации у нас. Влошаващата се ситуация в Европа налага управляващите да приемат по-гъвкаво законодателство, което да спаси закриването на много работни места догодина, обявиха шефовете на БСК, БТПП и АИКБ след срещата им с президента Георги Първанов.

Бизнесът предлага изпитани вече през тежката 2009-а мерки. Една от тях е фирмите да имат право да пускат работниците си до 60 дни в неплатен отпуск, за да не ги съкращават. В момента законът разрешава неплатеният принудителен отпуск да е максимум месец.
Друга антикризисна мярка е увеличаването на лимита за работа на половин работен ден от три на шест месеца. Едва след изчерпване на тези две възможности работодателят да преминава към масови уволнения, ако се наложи, предлагат от организациите.

Очакванията на бизнеса са, че ръстът на БВП през 2012 г. ще е не повече от 1,5%. В същото време бюджетът е разчетен при 2,9% ръст и допускане от финансовото министерство за 2%. "Искаме бърза политическа реакция, ако влошаването се ускори", заяви Димитър Бранков, зам.-шеф на БСК.

След срещата с работодателите президентът наложи вето върху новите, по-високи критерии за представителност на социалните партньори в Кодекса на труда. "С тревога констатирам, че има разпоредби, които нарушават конституционни права и международни задължения на българската държава", се казва в мотивите му. Според Първанов тези разпоредби ограничават социалния диалог и не се подкрепят от преобладаващата част от работодателските организации. Нецелесъобразно е изискването за национално представени организации на работодателите да се признават само тези, в които са наети не по-малко от 100 хиляди осигурени по трудов договор лица, се казва в мотивите.


Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай