Съществува една наистина много мъдра и поучителна сентенция: „Да, човекът е смъртен, но това е само половината нещастие. По-лошото е, че понякога той е внезапно смъртен"! Тя принадлежи на руския писател и драматург Михаил Булгаков. Той е популярен най-вече с романа „Майстора и Маргарита", публикуван 26 г. след кончината му.
Но, както е добре известно, творенията на повечето признати в цял свят таланти виждат бял свят след смъртта им. Защо? Едва ли някой може да каже. Вероятно съдбата така е подредила картите на живота или някой друг така е нарекъл ? Но, както се казва, всичко е Божа работа.
Каква е причината да започнем с една толкова песимистична мисъл? Отговорът се крие в ентата на брой статистика от ЦРУ, която отрежда второ място по смъртност на българите. Отново спечелихме медал за забележителни постижения, за жалост не в положителен аспект.
Наболелият въпрос, касаещ изчезването ни като нация, не е от вчера и днес. Той се дискутира и анализира години наред от „най-просветените" мозъци, за съжаление, без резултат.
Никой не иска да се ангажира с посочването на конкретната причина, довела до подобна застрашителна ситуация. А въобще на някой пука ли му, че един ден може и да ни няма?
Колко трагикомично – народ със историческо присъствие, на което могат да завидят и най-големите държави, е на път да се самозаличи. Сигурно и за това не сме обект на интерес за терористичните групировки. Те са наясно, че не е нужно да хабят ресурс за хора, които и сами са в състояние да се унищожат.
Но в световен мащаб не всичко е войни с бомби и оръжия, чрез които се редуцира числената маса на планетата земя. Болестите, които се ширят навред, също са удачен метод, даващ повече от убедителен резултат.
В този контекст, по повод все още врящата и кипяща обстановка в някои части на стрната бе назначена проверка, която да установи пред какво точно сме изправени като заплаха в национален мащаб.
Защото, драги хора, заболяванията не използват визи, нито гранични пунктове. Те пътуват навсякъде без проблем. Но, както се казва, добре че са братята от Брюксел да ни гледат под лупа, та белким се кажат нещата такива, каквито са.
И въпреки това далеч по-важното в случая е как ние ще реагираме спрямо текущата ситуация. Достатъчно подготвени ли сме не само със знания, но и със средства, за да овладеем положението?
Много важно е да се и уточни, че наслагването на излишно напрежение сред населението не е в полза никому. Правилният подход е представянето на реална информация, придружена от разяснения, но така поднесени, че дори и индивидите с малък умствен капицитет да ги осъзнаят, защото тяхната безотговорност в здравен аспект се разпределя правопорционално върху разбиращите и разумни хора, обиращи негативите.
Все пак превенцията винаги е била основна предпоставка за предотвратяването на епидемии, и не само. Но, за да се случи това, е необходимо системно образоване и повишаване на културата по отношение на здравето. И, както още е казал геният, повален от коварното заболяване нефросклероза: „езикът може да скрие истината, но очите - никога"!
1. Въпрос
Какво е нефросклероза?
Високото кръвно може да е
симптом за увредени бъбреци
Нефросклерозата е краен стадий на хронични бъбречни заболявания като пиелонефрит, гломерулонефрит, туберкулоза, диабет, подагра и др. При това заболяване настъпва дифузно разрастване на съединителна тъкан с уплътняване и деформация на бъбреците. В последстиве се развива хронична бъбречна недостатъчност.
Заболяването се нарича още „сбръчкване в бъбреците". За него дори и народните покойни велики лечители казват, че се дължи на възпалителен процес в организма, по-конкретно при бъбреците. В началото самият той се развива изключително бавно, като предизвиква последователна смърт на бъбречните клетки. На тяхно място се появява съединителна тъкан.
Крайният резултат е загуба на функция при съответните органи, придобиващи изключотелно малки размери. Симптомите са доста различни и строго зависят от типа заболяване, предизвикващо нефросклерозата. Но въпреки това може да се приеме, че отделянето на голямо количество сламеножълта урина, зрителни смущения, бледа суха кожа и не на последно място - сърдечните оплаквания, са индикатор за състоянието.
В последния симптом се наблюдава изключително завишено кръвно налягане, сърцебиене, задух, пристягане в областта на сърцето. Не са изключени и мозъчни усложнения. Но къде са бъбреци, къде е сърце спрямо учебниците по анатомия?
При заболяването се наблюдава втвърдяване на стените на артериолите (малките артерии, които предават кръв от артериите на капилярите) на бъбреците. Това състояние се причинява от печално популярната хипертония (високо кръвно налягане). Същата може да присъства в живота на човек в продължение на 20 - 30 години, без да има ясни доказателства за участие на бъбреците в целия процес.
Обикновено лицата с такава диагноза приключват земния си път благодарение на други „специални" ефекти, принадлежаши на хипертонията. Като например съсирване на кръвта, втвърдяване на тъканта на самия орган, церебрален (мозъчен) кръвоизлив.
Нефросклерозата се класифицира като доброкачествена или злокачествена. При първата наблюдаваме постепенно и продължително влошаване на бъбречните артерии.
Първо вътрешният слой на стените на малките съдове се сгъстява и постепенно се разпространява по цялата стена. По-големите артерии получават излишък от еластична тъкан, която има „силата" да блокира каналите. Тези причини водят до лошо кръвоснабдяване на жизненоважни бъбречни площи. Стига се до цялостно влошаване на бъбречните тъкани.
При злокачествената нефросклероза същият този процес се случва в пъти по-бързо. Но тук повърхността на бъбреците почти винаги е покрита с големи червени петна на местата, където е настъпило кървене. При злокачествената форма се наблюдава блокиране на артериолите от бързия растеж на клетките. Ядрата им умират и еластичните влакна изчезват. С тяхната загуба стените на съдовете стават много по-крехки и лесно променят размера си. За това често са наблюдавани тежки разкъсвания и кръвоизливи.
Потърпевшите от злокачествената форма страдат от силно главоболие, объркване, замъглено виждане, гадене и повръщане, причинени от драстичното повишаване на кръвното налягане, кръв в урината, загуба на тегло, натрупване на урея и други азотни отпадъчни продукти в кръвта (състояние, известно като уремия). В тази ситуация лечнието е комплексно – насочено към бъбреци и сърце.
Антибиотичната терапия е насочена към инфекциозния процес при бъбреците, който провокира реакцията на сърцето. Често се прилагат антихипертензивни лекарства с цел елиминиране на инфекцията, както и препарати за облекчаване на хроничната бъбречна недостатъчност.
За втроия орган се препоръчват препарати, регулиращи налягането, докато трае терапията. Овладявайки възпалението, голяма част от страничните симптоми изчезват заради отстраняването на същинската причина, която ги е провокирала.
Както е известно, бъбречните инфекции обикновено се причиняват от патогенни микроорганизми, населяващи пикочните пътища, но внезапно решили да сменят „дестинацията". Те не са един или два броя, но доста често срещан провокатор е Ешерихия коли.
Сред основните причини за развитието на такъв тип страдания е отслабената имунна система или по-точно, причините, водещи до същото, която отваря вратите на бактериални или гъбични инфекции.
За лош късмет женската физиология прави дамите по-уязвими на инфекции при пикочния мехур и в крайна сметка бъбречни такива, отколкото мъжете - уретрата им е по-къса, което прави достигането на инфекциозните агенти до крайната точка по-лесно. За сметка на това лечението при мъжете е много по-трудно.
Камъните в бъбреците пък повишават значително риска от развитие на бъбречна инфекция. Уголемената простата също попада сред предразполагащите развитие на бъбречни инфекции състояния, тъй като самата тя е продукт на същата. Макар че всички упоменати по-горе фактори също са провокирани от някакъв вид патоген, предизвикал инфекциозно възпаление.
2. Въпрос
Какви са симптомите за
камъни в бъбреците?
Отпадналост, температура
и болка при уриниране
Камъните в бъбреците са изключително често срещано състояние в медицинската практика. Съществуват четири основни вида: калциеви, струвитни камъни - съдържат магнезий и амоняк, уратни камъни - обикновено гладки, кафяви и по-меки в сравнение с другите видове, цистинови - често жълти на цвят, приличащи повече на кристали, отколкото на камъни.
Като цяло те са резултат от натрупването на разтворени минерали по вътрешнните стени на бъбреците. Наличието им води до чувство на отпадналост, болка при уриниране, висока температура и още един куп други симптоми.
И тъй като тези два органа са филтър в организма, те са сред първите, които страдат от патогенната инвазия. Всичко, което се случва с тях, е поради тази причина.
Но, разбира се, това е осъзнато едва когато човек се сблъска със съответния проблем. Тогава започва трескаво търсене на помощ, последвана от крайно недоволство и несправедливи обвинения.
Трябва да е ясно, че не може да си мърляч в живота и работата си и в същото време да си отговорен към здравето си. Но за подобно поведение Диоген е дал много точно обяснение: „Търся човека!" Така философът обяснявал защо се разхожда със запалена факла посред бял ден". Честта да тълкувате въпросното послание се пада на вас!
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com