Цацаров критикува по-строгите наказания за кражба на кола

Министерският съвет предлага кражбата на кола да се наказва с 1-10 години затвор. Главният прокурор не е съгласен...

Цацаров критикува по-строгите наказания за кражба на кола | StandartNews.com

Предложеното от правителството завишаване на наказанията за кражба на кола е необосновано. Това заявява главният прокурор Сотир Цацаров в становище до председателя на комисията по правни въпроси Данаил Кирилов. Становището е цитирано в публикация на сайта news.lex.bg.

В него той изразява позицията на държавното обвинение по проектите на правителството и на депутати за изменения в Наказателния и Наказателно-процесуалния кодекс.

Министерският съвет предлага кражбата на кола да се наказва с 1 до 10 години затвор (промяната е в чл. 195 НК). Както и да отпадне алтернативната санкция с до 3000 лв. глоба за противозаконно проникване в чуждо моторно превозно средство (в чл. 346б НК) и така то да се наказва само с до 3 години затвор.

„Намираме, че предложените изменения в чл. 195, ал. 1 и 5 НК и в чл. 346б НК не следва да се подкрепят. Остава немотивирана необходимостта от тези промени, тъй като съдебната практика е последователна в отграничаването на кражбата на МПС и противозаконното му отнемане с цел ползване по чл. 346 НК“, заявяват от прокуратурата.

От държавното обвинение определят като необосновано и по-тежкото санкциониране на кражбата на МПС. Като посочват, че съществуващите алтернативни наказания в чл. 346б НК осигуряват възможност за по-прецизно индивидуализиране на отговорността с оглед на конкретната обществена опасност на деянието и на извършителя.

„Не могат да бъдат споделени и мотивите на вносителя за премахване на наказанието „глоба”, пишат от прокуратурата. И обясняват, че предложеното изменение в чл. 346б НК на практика няма да доведе до промяна, защото предвидената вече като единствена санкция „лишаване от свобода“ до три години е една от предпоставките за освобождаване от наказателна отговорност по чл. 78а НК, а то води до наказване на дееца с глоба и то като административно наказание.

„Намираме за немотивирано предложението да бъде криминализирано приготовлението към кражба на МПС, тъй като това деяние не разкрива специфична, значително по-висока степен на обществена опасност от случаите на приготовлението към отнемане на други вещи с висока стойност“, казват още от държавното обвинение.

То отправя критики и към измененията в НПК, с които се дава възможност уведомяването на близък при арест да бъде забавено с 48 часа. Тази промяна се прави заради транспонирането на директива 2013/48/ЕС.

Според прокуратурата обаче проектът на МС не отчита, че самата директива препоръчва тази мярка да се прилага само в изключителни случаи.

„Не е съобразено и изискването, че когато компетентните органи предвиждат такава временна дерогация по отношение на конкретно трето лице, те следва първо да преценят дали друго трето лице (посочено от задържания обвиняем), би могло да бъде уведомено за задържането му. Противното би довело до ограничаване правата на задържания и до необосновано разширяване на приложното поле на дерогацията, което би било в нарушение на Директивата“, пише в становището на прокуратурата.

В него се посочва още, че в проекта за изменения в НПК е предвидена дерогация на правото на уведомяване на трето лице за задържането само по време на досъдебното производство, а не са уредени хипотезите, в които за първи път в съдебното производство съдът определя мярка за неотклонение „задържане под стража“ на подсъдимия.

„Не се предлагат изменения и допълнения в НПК за правото на задържания обвиняем да осъществява връзка с трети лица в периода на задържането (чл 6 от Директивата), което е различно от правото му да бъде уведомено трето лице за задържането (чл. 5 от Директивата)“, пишат от още от прокуратурата.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай