През ноември заминавам с "Кинг кримсън" в Япония, казва басистът на "Стик мен"
Прогресив рок бандата "Стик мен" ще ни представи утре щурите си импровизации в зала "Люмиер". Триото е основано през 2008 г. от Тони Левин, басиста на легендите "Кинг кримсън", барабаниста им Пат Мастелото и виртуозния немски китарист Маркус Ройтер.
За родения в Бостън 69-годишен Левин се носят легенди. Повече от 40 години е предпочитан басист от огромен брой изпълнители и групи за живи участия, а също и като студиен музикант. Работил е с "Йес", "Пинк флойд", Джон Ленън, Дейвид Бауи, "Дайър стрейтс", "Liquid Tension Experiment". Свири на електрически контрабас и на любимия си Fender Precision Bass. Със съдействието на "София мюзик ентърпрайсиз" г-н Левин даде интервю за "Стандарт".
- Господин Левин, как сформирахте "Стик мен"?
- Преди много години направих албум, озаглавен "Stick Man". Музиката в него се получи чудесно - с много мои партии на любимия ми чапман стик. И още тогава си мислих, че с още един музикант - китарист от проекта, и Пат Мастелото на барабаните бихме могли да направим много приятна банда - малка, но с възможности за невероятно музиканстско творчество.
- Какво ви впечатлява в чапман стика?
- Първо, с него басовите тонове звучат по съвсем различен начин от стандартната бас китара. Получава се нещо като перкусии с мелодия, а в началото аз го използвах просто като бас. После започнах да свиря "топ стрингс" - инструментът има 12 струни. И така, изсвирвайки и китарните партии през чапман стика, имах възможността да правя наистина характерна и неповторима по звучене музика.
- Как открихте "фънк пръсти" (funk fingers) - революционно нов начин да се извлече звук от бас китарата?
- В едно от парчетата от албума на Питър Гейбриъл "SO" изпълних партията на барабаните на бас, като удрях ритмично по струните. Експериментът се полоучи добре, но естествено трябваше да го изпълнявам и на живо по време на концертите. И тогава ми дойде идеята да поставя малки палки за барабани на пръстите си. Отне ми доста време да ги пригодя така, че да ми бъдат удобни. Поставих и гумени уплътнения, за да прилягат точно. Но днес съм доволен, че развих тази малко странна идея, защото я намирам изключително полезна за музиката на повечето от бандите, с които свиря.
- Каква музика обичате да слушате?
- Обичам всякаква музика, стига да е от най-високо качество. И особено много ценя добрите новаторски идеи - да измислиш нещо, което никой друг не е правил преди теб. Нямам време да слушам много от новата музика напоследък, но като всеки човек се вдъхновявам и се чувствам прекрасно, когато чуя нещо велико.
- Бяхте изцяло погълнат от класическата музика доста дълго време. Как се впечатлихте толкова от рок жанра?
- След годините, в които работих като оркестров музикант, може да се каже, че "си паднах" по студийната работа, когато срещнах някои рок музиканти и започнах да записвам с тях. Тогава предпочетох да тръгна на път и да свиря по турнета и концерти пред това просто да стоя в Ню Йорк и да записвам класически партии. Чувствам се истински щастлив, когато свиря на живо, затова мисля, че изборът, който напарвих, е добър.
- Какъв щяхте да бъдете, ако не бяхте басист?
- Не съм сигурен... Обичам да пиша, така че може би щях да стана писател.
- Кой ви е любимият инструмент от всички, на които свирите?
- Имам няколко бас китари, с които се чувствам много специално обвързан и имаме дълга история заедно.
- Наричаха "Кинг кримсън" "откривателите на прогресив рока", но групата категорично отхвърляше този етикет. Какво всъщност беше основното при композирането на тотално некомерсиалната музика на бандата?
- Не аз, а Робърт Фрип е отговорен за посоката, в която "Кримсън" се развиваха. В новите парчета барабанистите (трима от тях са и в настоящия състав на групата) бяха буквално заставени да открият революционно нов начин в свиренето на барабани, за да звучат максимално "рок"!
- А какво се случва с групата днес?
- Тъкмо завършихме едномесечно турне в Обединеното кралство и малка част от Европа. През ноември тръгваме на турне в Канада и след това - Япония.
- Вие сте един от най-предпочитаните басисти за лайфове на оргомен брой артисти. Какво ви накара да се включите във всички тези проекти?
- Просто обичам да бъда част от добрата музика. И се чувствам истински късметлия да съм канен от музиканти като Питър Гейбриъл например, да записвам и да свиря на концерти.
- Експериментирате, използвайки последните технически открития в музиката. Ще бъде ли правилно, ако кажем, че на концертите основно импровизирате?
- В "Стик мен" се стараем да има баланс между нашите нови композиции, парчета на "Кримсън", които публиката може би познава и би искала да чуе и импровизациите. Понякога импровизираме на серии по инструменти. Но най-добре се получава, когато по време на самото шоу обявим "джем сешън" и всеки участва със свой собствен поглед и стил в импровизацията.
- Какво да очаква българската публика от предстоящото ви шоу в София?
- Много ще се забавляваме! Ще чуете новите ни парчета и малко от "Кримсън". Надявам се публиката да хареса това, което сме й подготвили и химията между нас тримата на сцената и странните ни инструменти, с които години наред правим музика и обичаме, да се получи. Пожелавам и на вас емоционално шоу, което дълго да помните!
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com