Едни хлапета омаяха Бургас на "Спирита"- Iron Sharks. Сладурите са на средна възраст 10, а вече забиват як рок. Фронтдама и вокал е Стелла Николова, на пианото е Стела Начева, със соло китара е въоръжена София Филева, зад барабани е братът близнак на Стела Георг Начев, за баса отговаря Борис Киряков. Двете Стели се различават само по "л"-то. При "пеещата" то е двойно. Трите момичета се познавали от съвсем малки и почти всеки път играта им била свързана с някакъв инструмент. За китара им служела ракетата за тенис, а за микрофон - каквото им попадне със същите размери. В един момент идеята да имат група и да действат професионално изкристализирала в невинните им умове, които вече мислели и на френски - учат езика на Вийон във варненското даскало "Шарл Перо".
"Децата дойдоха при мен и ми казаха, че искат да имат група и да свирят "Черната овца". Съгласих се. Те бяха едва на осем", казва музикалният им ръководител Марин Попов. Отначало репетирали само невръстните госпожици.
Нямали никакъв опит в свиренето. Само Стелла, вокалистката, имала представа от пеене. След като се присъединили момчетата в бандата, Георг започнал сериозно да ходи на уроци по барабани и солфеж, а Стела на уроци по пиано и солфеж. Дребосъците свирят кавъри на любимите си - "Металика", "Депеш мод", "Ахат". Но имат вече и едно авторско парче. Казва се "Деца на града".
"Песента им подари един приятел на родителите на Стела и Георг - Стефан Августинов. Даде текста и мелодията като цяло. След това заедно я доработихме, така че да ни пасне на стила и опита", обяснява гуруто им Попов.
Според него рок музиката явно е по-достъпна за малките. Те отначало не схващали съвсем жанра, но пък проявявали огромно желание да се потопят в него. "Минаха вече близо две години, след като започнахме, наистина усещат музиката като послание, удоволствие, имат разбиране, че това е нещо, което изглежда едно цяло, въпреки че го правят няколко човека. И това е основното, което се опитвам да ги науча. Със сигурност са повлияни от родителските вкусове. Това е съвсем нормално. Но родителите им не само им "влияят". Те ги окуражават, помагат и подкрепят в това тяхно приключение. Всички деца са готини! Когато някой го няма, си личи веднага - трябва аз да свиря на единия инструмент. Просто когато са заедно, им е забавно и искат да вършат само лудории. Понякога даже забравят за инструментите, но като засвирят, ефектът е много приятен, защото те не го правят насила. София, на китарата, е много възпитана и се отнася с разбиране към всички, но ако някой й направи забележка за това, че не може нещо да изсвири, не й става никак приятно. Стела, на клавирите, хваща много бързо музиката, мелодията, такта и всичко. Много е луда и също много добра. Георг, близнакът й, също много уважава всички, добър музикант е, играе футбол и е един такъв по творчески унесен. Боби има още двама братя. Той си е разбойник и най-висок от всички - истински басист.
Момичетата бяха движещата сила отначало. Първият им концерт беше в края на учебната 2012-а и на сцената излязоха само трите. След това решиха, че трябва да са група и към тях се присъединиха Георг и Боби. Тогава пак момичетата измислиха и името на бандата", разказва учителят им.
И петимата имат само шестици във френската. Всъщност там всички имали шестици. Според Марин Попов, защото се стараят и успяват.
През месец април във Варна имало предварителен фестивал за участие във FUNCity през лятото, пак в морската столица. Железните акули се записали и посвирили за тренинг. И си спечелили покана за истинското FUNCity на голямата сцена. Там пък ги забелязал и харесал Ник, от сцената "На Тъмно", част от "Спирит ъф Бургас", и ги поканил за феста. Казал ми, че знае историята на Iron sharks и дошъл специално да ги чуе.
"Повечето хора много харесват това, което правят децата. Музиканти са ни казвали, че трябва да работим върху синхрона и ритъма. Е, ние си го знаем също. В началото ги харесваха, защото са интересен експеримент, но след като решиха да станат група, написаха обява за търсене на изоставени бас и барабани. Поканиха ги в "Денис и приятели", посвириха, подариха им инструменти и започнахме да се стараем да ставаме по-добри и по-харизматични. Сега идва трудното: да продължим да звучим все по-добре с всяко ново парче и да започнем да измисляме повече авторски парчета", казва още Попов.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com