Местан: Борисов се страхува да управлява сам

ГЕРБ е в изолация и няма легитимност за власт независимо от изборния си резултат

Местан: Борисов се страхува да управлява сам | StandartNews.com

Той знае, че ако опита, гневът на улицата ще го помете, казва лидерът на ДПС Лютви Местан

- Г-н Местан, ДПС проведе предизборната си кампания под мотото: Край на месиите в българската политика. Какво става, когато свършат месиите?

- Идва реалната демокрация. Идеята, че някой вместо нас ще реши проблемите ни, при това с магическа пръчка, е илюзорна. Трябва да спрем да си създаваме кумири, да произвеждаме месии. Време е рационалният вот да надделее над емоционалните изкушения. Да проумеем, че никой в политиката не притежава магически пръчки. Най-малкото Бойко Борисов. Има нужда от ясна програма за управление, от осмисляне на отговорността на всяка политическа сила, на всеки гражданин.

- Политолози коментират, че българският "Уотъргейт" срива доверието в политическата класа като цяло. Вашето мнение?

- По-правилно е да го наричаме "Цветановгейт". Незаконното използване и прилагане на СРС-та е изключително тежко престъпление от общ характер. То се наказва с лишаване от свобода. За престъпленията от общ характер не се носи колективна отговорност, а персонална. Персоналната отговорност е на Цветанов. Тезата, че незаконните подслушвания сриват доверието в политическата класа като цяло, е изключително удобна за Борисов и Цветанов. И особено за Цветанов. Защото неговата персонална отговорност се разстила едва ли не в цялата политическа класа. Аз няма как да нося отговорност за "Цветановгейт", защото никого не съм подслушвал.

- А чувствали ли сте се подслушван?

- Да. И нямам абсолютно никакво съмнение. Разбира се, все някога ще разполагам с доказателства за това.

- Как оценявате появилата се вече хипотеза, че скандалите със СРС-ата ще доведат до ниска избирателна активност, и кой печели от това?

- Разбира се, много е възможно скандалът с подслушванията наистина да доведе до отдръпване на известна част от българските избиратели. Погнусата да се окаже толкова силна, че гражданската позиция да се изрази в неучастие на изборите. Аз обаче все пак бих призовал хората да преодолеят отвращението си. Или да направят поне минимум усилие да познаят отговорника за незаконното подслушване. А той е Цветанов. Защото в противен случай ще се окаже, че този, който би се възползвал от отдръпването на избирателите, ще е точно виновникът за погнусата.

- За първи път социолозите са толкова разединени в прогнозите си за резултата от вота - от разлика под един процент между ГЕРБ и БСП до почти 10 на сто в полза на ГЕРБ. На кои проучвания вярвате?

- За разлика от другите партии ГЕРБ разполага с относително твърдо ядро избиратели, които държи с властова зависимост плюс етиката на благодарността - аз те назначих на държавна работа, ако искаш да я запазиш, гласуваш за ГЕРБ. Това го чувам всеки ден от хората.
ГЕРБ не е класическа партия, а квазипартия. В класическите партии отношенията следват идеята за принадлежност към обща ценностна система и идеология. Докато ГЕРБ е създадена на принципа на зависимостите, характерен за организации от подземието. Той е толкова силно проникнал в тях, че и Борисов, и Цветанов се оказват в своеобразна мъртва хватка помежду си. Те не могат един без друг, защото един другиго се държат с опасни, дискредитиращи ги факти. И не е ясно кой е по-зависимият.
Твърдя, че дори твърдото ядро от пряко зависими, назначени от ГЕРБ, служители и семействата им да осигурят на тази партия мястото на първа политическа сила, ГЕРБ вече загуби властта си. И първото място няма да я легитимира като носител на власт, защото изтече срокът й на годност. Такава е участта на ерзац партиите.

- Защо?

- Легитимността на властовия субект не се измерва само в количествени параметри. Колкото и една партия да мобилизира максимално привържениците си, ако не генерира национални послания и политики, адекватни на предизвикателствата пред страната в тежката социална, икономическа и политическа криза, първото място може да не й осигури легитимност за власт. И тя да остане в изолация, дори да е първа. През 2009 г. ние бяхме в подобна ситуация. Тогава постигнахме най-силния си изборен резултат - 610 000 гласа. Впоследствие 18 000 ни бяха отнети с решение на Конституционния съд. Тези 590 000 гласа са най-добрият ни изборен резултат за целия преход. Въпреки това ДПС не беше припознато от останалата част на българското общество като възможен съсубект на управлението. Този урок е не само за нас, важен е за всяка партия.

- Повечето големи партии говорят за програмен кабинет. Възможен ли е той и виждате ли участие на ГЕРБ в него?

- Идеята за експертно-политическо правителство, не възразявам да се нарича програмно, се представя като алтернатива на модела на управление на ГЕРБ. Затова ще са твърде малки шансовете, дори бих казал нищожни, ГЕРБ да бъде субект на подобен властови формат. Те все още са в режим на усещане на самодостатъчност - казват, че с никого няма да се коалират.

- Но показват разкаяние. Бойко Борисов заяви: "Ние бяхме твърде горделиви".

- Много ми е странно, че е изрекъл това в деня на Възкресението. Страстната седмица обръща погледа ни към библейските принципи, а горделивостта е грях.

- Според същите библейски принципи признат грях не е грях.

- Признатият грях предполага катарзис. Само че Борисов не признава греха като резултат от катарзис, а отправя тази горделивост в перспектива. Твърде различно е, за да кореспондира с библейските ценности.
Отделно твърдението на ГЕРБ, че еднопартийният кабинет е единствената форма, в която биха искали да управляват, е дълбока неискреност.

- Какво ви кара да смятате така?

- Дори при определено парадоксално стечение на обстоятелствата да им се отвори възможност за еднопартийно управление, това е най-големият ужас на Бойко Борисов. Той знае, че ще бъде застигнат и пометен от гнева на улицата. Това, което успя да избегне през февруари с подаването на оставка, ще го настигне с пълна сила, ако реши да застане на кормилото на властта след изборите. Твърдя, че Бойко Борисов го е страх да управлява сам. В същото време няма с кого да се коалира. Това е класически цугцванг (липса на полезен ход), при което еднакво страшна е властта и нейната загуба. Вероятно формулата за съставяне на следващо правителство ще е извън ГЕРБ. Те се делегитимираха тотално. Не вярвам да има толкова наивни политически сили, които да подпишат смъртната си присъда, влизайки в съглашение с ГЕРБ, естествено не визирам проектопатериците на ГЕРБ. Те са замислени с цел да подкрепят ГЕРБ, ако, разбира, се прескочат 4-процентната бариера.

- Кои партии визирате?

- Няма да споменавам имена. Не вярвам обаче солидни политически сили с амбицията да бъдат дълго на политическата сцена да влязат в съглашение с ГЕРБ на Цветанов и Борисов.
- Възможно ли е съглашение с ГЕРБ без Цветанов и Борисов? Ако остане нещо от ГЕРБ... Освен това не става дума за съглашение. Съглашение с никого!

- Колко партии очаквате да влязат в парламента и как виждате коалиция при тезата, че дори ГЕРБ да бъдат първи, няма да са легитимни носители на управлението?

- Еднакво кратък ще бъде животът и на еднопартиен кабинет, и на коалиционен, създаден на принципа на парцелиране на властови територии между участниците. Доста по-различна е нашата идея за експертен политически кабинет, за да е приложим въпросът колко партии биха участвали в подобно съгласие.

- С чий мандат би могъл да се състави този експертен политически кабинет?

- Ние бихме искали първо да се постигне съгласие около националната програма и националните приоритети. И впоследствие тази програма да бъде отворена за подкрепа от парламентарно представените политически сили. Те би трябвало да са малко по-предпазливи относно властовите мераци, ако ще се изразяват в налагането на партийни функционери в кабинета.

- Тоест вие ще настоявате в бъдещото правителство да няма партийни функционери?

- Точно така, това ми е важната уговорка.

- И все пак - с чий мандат? Меглена Кунева вече обяви, че е готова да бъде мандатоносител на такъв тип кабинет.

- Кунева доскоро казваше, че е готова да управлява сама. И че няма да се коалира с никого. Много са ми странни, няма да използвам по-силни изрази, мераклиите за правителство на малцинството. Това е не просто несериозно, това е гротескно несериозно. При положение, че има социологически сондажи, които поставят под съмнение парламентарната представеност на някои партии, те да заявяват мераци за министър-председател, наистина е политическа гротеска. Също така гротеска е да се явяваш алтернатива на продуцента си.

- ДПС има ли амбиции да бъде мандатоносител?

- Фигурата на мандатоносителя се преекспонира. Това, че бяхме мандатоносители на Тройната коалиция, не ни даде никакви предимства пред останалите политически сили.

- Досега на избори ДПС винаги е подобрявала резултата си. Смятате ли, че на 12 май ще останете трета политическа сила? Ще постигнете ли по-добър резултат от миналите избори?

- Резултатът на една политическа сила може да не се измерва непременно в абсолютния брой гласове, които получава. Тъй като той е функция и на избирателната активност. Ако имате предвид обаче относителната тежест на ДПС в следващото Народно събрание, нямам съмнение, че тя ще бъде по-висока, отколкото в 41-ото НС. Изборите за ДПС ще бъдат непременно успешни. Едва ли има друга политическа сила, която да е в състояние да събере под знамената си 10-15-20 до 36 хиляди души, колкото бяха на 3 май на святото място Демир баба теке.

- В кои региони смятате, че ще имате пробив? Очаквате ли депутат от София или втори от Стара Загора?

- ДПС има националноотговорни послания, включително специфичната етнорелигиозна проблематика при нас се пречупва през призмата на националния интерес. Не смея да бъда краен оптимист, но имам основание да говоря, че е разколебан митът за ДПС като етническа партия. Почти съм сигурен, че за първи път ще имаме мандат във Враца, надявам се и в Ловеч. Може да има и други изненади.

- ДПС обра част от негативите на Тройната коалиция, включително БСП оправдаваше доста свои грешки с ДПС. Как виждате партньорството си със социалистите в бъдеще?

- С БСП ние имаме доста сложни отношения по разбираеми причини. Но ми се струва, че в БСП текат доста интересни процеси. Смея да твърдя, че първоначално бяхме самотници в българската политика, отстоявайки идеята за широкото национално съгласие, за експертно политическо правителство, премиер, министри. Не може да се отрече, че БСП направиха важни стъпки, взеха важни решения в посока точно на тази изначална концепция на ДПС.

- В тази връзка как ще коментирате издигнатата от БСП кандидатура на Пламен Орешарски за премиер?

- Няма да чуете от мен теза: ДПС подкрепя Орешарски за премиер. Това би означавало, че обезсмисляме консултациите, които ще започнат още на 13 май. Не може да се върви на консултации с такава позиция. Достатъчно е да кажем, че фигурата на г-н Орешарски, без това да е равно на подкрепа за кандидатурата му, може да се каже, че съответства на профила на експертен министър-председател, от който България се нуждае. Това не прави новина коалиция ДПС-БСП. Защото трябва да видим резултатите от изборите.

- Една от най-тревожните прогнози за бъдещето на България е да не се състави правителство и да влезем в спирала от двойни, тройни избори. Вашият коментар?

- Да не се намери формула за управление на страната, означава, че парламентарно представените партии са се провалили на изпита по политическа зрялост и отговорност. Най-лошият сценарий е избори до дупка - да се изтощи избирателят до такава степен, че поради неспособността на политическите сили да постигнат съгласие непременно да се стигне до еднопартийно мнозинство. Ако в нечии глави се въртят подобни идеи, те са престъпно опасни. Смятам, че ще се намери формула за съставяне на правителство и ДПС ще улесни, няма да затрудни този процес - категорично.

- Как оценявате атентата срещу Доган няколко месеца по-късно?

- Нямаме промяна в изначалната позиция. Не съм в състояние да навлизам в конкретика, ще изчакам да приключи разследването. Не крия, че възстановяването на основната теза на обвинението - убийство, а не хулиганска проява, прави чест на новия главен прокурор. Но не бих искал да сведете тази моя оценка за главния прокурор само до отношението му към атентата от 19 януари срещу господин Доган. Много по-респектиращи са действията на главния прокурор по отношение на разкритията за механизмите за управление на държавата през последните 4 години от Борисов и Цветанов.

- Утвърдихте се като единствения наследник на председателския пост в ДПС. Какво е за вас най-трудно в момента?

- Това са най-трудните избори за ДПС. Защото са първите, в които участваме като опозиция от 12 години насам. Второ, нашият избирател е подложен на тотална преса от все още управляващата ГЕРБ. Те се саморазправиха с хиляди достойни, компетентни, образовани кадри в управлението на страната. И на национално, и на областно, и на общинско ниво. Чистката стигна до домакин на училище, до прислужника в родопското селце. ГЕРБ се задави с власт.
Но най-големият проблем, който ни създаде ГЕРБ, е, че успя да ни лиши от огромна маса избиратели, защото ги принуди да тръгнат по пътя на гурбета. Над 60 000 членове и симпатизанти на ДПС, за съжаление основно млади хора, през последните четири години заради безработицата и нищетата напуснаха България и сега са на гурбет в Белгия, Англия, Испания, Гърция и къде ли не още по света.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай