Изнасяме бронежилетки за Виетнам и Малайзия

Изнасяме бронежилетки за Виетнам и Малайзия | StandartNews.com

Образователната система бълва неподготвени кадри

Винаги се борим за първото място, казва Пламен Ташков, основател и управляващ съдружник на "МАРС Армор". Той беше сред финалистите на конкурса "Мениджър на годината", организиран от сп. "Мениджър"

- Какво трябва да се направи, за да може човек да се превърне в успешен мениджър? Трудно ли се ръководи компания като "МАРС Армор"? Бихте ли разказали как създадохте фирмата?

- От 1984 г. до 2000 г. бях военнослужещ в Министерството на отбраната, като последните 10 години - научен сътрудник във Военно-техническия научноизследователски институт. През 2000 г. правителството с безумно постановление закри ВТНИ и бях уволнен от Българската армия. През 2002 г. създадох фирмата и започнахме производство на бронежилетки от нулата. Не е трудно да ръководиш компания като "МАРС Армор", когато си уверен във възможностите си и работата е в сърцето ти. Трудно е да се даде универсална рецепта за успех - изисква се работа и непрекъснато усъвършенстване, и пак работа и усъвършенстване.

- Кое бихте определили като най-трудното и най-хубавото в работата Ви?

- Компанията се развива динамично и непрекъснато трябва да изграждам екипа си. Най-трудно е намирането на мотивирани млади хора с необходимите познания и опит. Има много инженери, които никога не са работили като инженери, а специалистите, излизащи от университетите, нямат нужната подготовка. Най-хубавото в работата е удовлетворението от успеха - работим на четири континента и предимно чрез тръжни процедури. Срещаме жестока конкуренция от цял свят, но въпреки това винаги се борим за първото място и често печелим.

- Кои пазари основно снабдявате?

- Освен българския пазар, където засега сме едноличен доставчик от 2006 г., мога да спомена страни от Южна Америка, Близкия изток и Северна Африка, някой от бившите съветски азиатски републики, страни от Азия като Виетнам, Малайзия и др.

- "МАРС Армор" е водещ производител в България на бронежилетки за нуждите на армия, полиция, охрана на затвори, както и на охранителни компании и банки от цивилния пазар. Как се отразяват военните конфликти на този бизнес?

- Много хора си мислят, че военните конфликти по света водят до по-големи поръчки в нашия бизнес. Не е точно така. При военни конфликти отпада планирането и се пробват бързи директни поръчки с единствен критерий ниска цена. Това само увеличава запитванията за тези региони, но не и реалните сделки. Не трябва да се забравя, че търговията с бронежилетки и каски се контролира от държавата и ЕС и може да се доставя само за страни, които не са в черния списък.

- Оптимист ли сте за развитието на българската икономика?

- Специално нашият бизнес е 99% експортно ориентиран и 95% от суровините и материалите за него са внос. Както виждате, за наше щастие нямаме много допирни точки с българската икономика и съдейки по нашия бизнес, не можем да отсъдим нищо. Искам да съм оптимист, но затова трябва да има правилна политическа нагласа и воля, както и да се промени манталитетът на голяма част от българите, за които е време да разберат, че бизнес не означава далавера.

- А какво донесе като цяло на бранша 2014 г.? Определяте ли я като успешна? Какво постигна компанията Ви през нея?

- През последните 2-3 години, особено 2014 г., повечето от водещите компании от Военно-отбранителната индустрия бележат ръст в производството си и имат впечатляващи поръчки.

За 2014 г. "МАРС Армор" отново отбеляза ръст в производството и приходите, като експортът достигна 40 млн. долара.

- Какви цели си поставяте за 2015 г. за компанията, която ръководите?

- През април 2015 г. ще пуснем в експлоатация Разширение А на производствените си мощности, където по програма за иновации щe започнем да произвеждаме бойни каски и ще разширим капацитета на производство на бронежилетки, плочи и щитове. В края на 2015 г. планираме да въведем в експлоатация и Разширение Б, с което ще можем да посрещнем повишените си логистични потребности при разширеното производство. Планираме завладяване на нови пазари в Южна Америка, Африка и Азия.

- С какво трябва да се захване задължително правителството през 2015 г., за да може бизнесът да генерира по-добри резултати?

- Трябва за се намерят лостове и механизми за стимулиране на малкия и средния бизнес. Трябва дa се договарят повече средства за него по Оперативна програма "Конкурентоспособност".

- Кои са най-големите проблеми в икономиката и бизнеса у нас? Какво трябва да се промени в страната ни, за да постигат българите повече успехи и признания?

- На първо място е образованието. Днес образователната ни система бълва кадри, които са в пъти по-неподготвени от тези преди 30 години. Нямат стаж и практически опит. Трябва да се намерят лостове за стимулиране на българските предприемачи. Плоският данък трябва да остане 10%, дори да има преференции за тези, които реинвестират печалбата си.

- Как бихте коментирали случилото се с КТБ?

- Това беше черешката на тортата в българската действителност. Безочлива наглост на хора, които са раздавали необезпечени кредити или е трябвало да раздават такива кредити. Но сега е моментът да падне завесата и да се възложи на международна фирма да разследва потока на тези пари. Част от тях могат да се върнат, но всички да бъдат осветлени - не би трябвало да има банкова тайна за тези групи хора. Трябва да се знае с кого са свързани.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай