Европейският морски ден поставя Бургас до Рим

За първи път се провежда на брега на Черно море, това ще насочи вниманието към региона, казва кметът Димитър Николов

Европейският морски ден поставя Бургас до Рим | StandartNews.com

- Г-н Николов, на 31 май и 1 юни за първи път Бургас е домакин на Европейския морски ден. Той се организира от Европейската комисия в рамките на Българското председателство на Съвета на Европа. Всяка година събитието се провежда в различни градове. Какъв знак за града Ви е изборът на ЕК Бургас да бъде домакин през 2018 г.?
- Изборът на град Бургас за домакин на Европейския морски ден е предопределен не само от географското му разположение, излазът му на Черно море и заобикалящият го воден ресурс от езера. Това е едно признание за развитието на града. Ежедневно се работи за подобряване на градската, културната, социалната и образователна инфраструктура.
Европейският морски ден маркира и участието на нашия град в програмата на Българското председателство на Съвета на ЕС. Най-голямото морско събитие в Европа поставя Бургас сред градове като Рим, Брюксел, Гданск, Бремен, Пул, които вече са на картата на европейската морска общност. За нас това е престиж и възможност да демонстрираме постиженията си, усилията, които полагаме в опазването на морската околна среда, да споделим с европейските партньори нашата уникална култура и отношение към морето.

- В Бургас ще пристигнат еврокомисарят по околната среда г-н Кармену Вела и министрите на транспорта на всички черноморски държави. Какви решения се очаква да бъдат взети?
- За първи път Европейският морски ден ще се проведе на брега на Черно море и ще насочи вниманието към региона. Представители на заинтересовани страни от цяла Европа и извън нея ще се съберат в Бургас, за да обменят най-добри практики, да дискутират основни теми, свързани с морската политика на Европа, да формират партньорства.
На 31 май ще се проведе среща на министрите на черноморските държави. Срещата е част от съвместните ни усилия за насърчаване на растежа в Черноморския регион. Това ще бъде възможност за крайбрежните държави и Молдова да проправят пътя за обща морска политика, която е подготвена съвместно от страните, и има за цел да определи общи предизвикателства в областта на морското дело и формулира конкретни цели и действия. Това ще спомогне за устойчиво използване на потенциала на морето с оглед създаване на повече работни места и икономически растеж в полза на крайбрежните общности. За да подкрепи този процес, Европейската комисия стартира през 2017 г. "Инициатива за син растеж в Черно море". След месеци на дискусии между всички страни сега е време да поемем твърд ангажимент и да очертаем пътя напред. За тази цел на 31 май в Бургас ще бъде подписана декларация на министрите за изпълнение на обща морска политика за Черно море.

- Сред акцентите в дискусиите ще бъдат подходите за ограничаване на замърсяването на водите. Какъв пример ще представи Бургас и какви нови проекти за чистотата на въздуха в града и на морската вода в Бургас и курортите около него имате?
- Основни фактори за замърсяване на водите са отпадъчните води и битовите отпадъци. През годините се направиха редица инвестиции за подобряване на инфраструктурата за питейни и отпадъчни води във всички квартали на града, изградени са пречиствателни станции, а в областта на управлението на отпадъците е изградена регионална система за управление на отпадъците на общините в Регион Бургас.
Партнираме си с неправителствения сектор и научни институти в съвместни проекти, касаещи чистотата на Черно море.
Един от реализираните проекти в партньорство с "Институт по океанология" при БАН и Басейнова Дирекция Черноморски регион – Варна, спомогна да бъдат създадени инструменти за оценка на морската среда чрез прилагане на нови технологии и най-добри практики за справяне, откриване и класифициране на морските отпадъци в крайбрежните райони,
мониторинг в реално време на повърхностните води на големи акватории и подводния шум.
Община Бургас внедри ефективна електронна система за управление на риска от наводнения, с цел подпомагане на усилията на местната власт в процеса на адаптиране към климатичните промени.
По отношение качеството на въздуха е направена пълна реконструкция на пътната и улична мрежа, цялостна подмяна на автобусния и тролейбусен парк. Изградена е мрежа от велосипедни алеи с дължина 55 км., част от политиката на Община Бургас да осигури алтернативни и екологични начини за транспорт и създаване на нова градска култура на придвижване.
Директен принос към подобряване качеството на атмосферния въздух е реконструкцията на улица „Крайезерна", с което се отклонява преминаването на трафика през града и престоят на МПС на светофарите. Паралелно с това стартира и изготвянето на парцеларен план за Северния обход на града.
С най-голям принос за замърсяване на въздуха с фини прахови частици е отоплението с твърдо гориво. В тази връзка е подготвен проект за подмяна на битовото отопление в кв. Долно Езерово, изпълнението на който ще доведе до редуциране на замърсителите на въздуха.

- Ще бъде обсъдена и ролята на пристанищата като основен двигател за икономическия растеж в Европа. Какви са новите проекти за пристанище Бургас?
- С изграждането на модерната сграда на Морска гара Бургас и възстановяването на старата Магазия 1 районът около пристанище Бургас придоби облика на истински европейски порт със свободна зона за достъп на гражданите и гостите на града и го превърна в предпочитано място за разходки и отдих.
Предстои изграждане на модерен Конгресен център в зоната между Магазия 1 и Морска гара с паркинг, озеленяване и благоустрояване. Сградата ще бъде на четири етажа и ще се използва за конгресно научно-изследователски център за контрол и изследване на Черно море. Сградата и площите около нея ще доведат до допълнителни възможности за външни експозиции, отдих и провеждане на събития. Това допълнително ще доведе до развитие на пристанище Бургас и ще подсили привлекателността на района.

- Бургас посреща над 700 гости на Европейския морски ден. Какво от Чудесата на Бургас сте предвидили да им покажете?
- На 1 юни за гостите на Европейския морски ден са организирани посещения до няколко точки в гр. Бургас: Пристанище „Сарафово", където ще могат да получат информация за съоръжението, както и да присъстват на демонстрация по изплитане на рибарски мрежи. Гостите ще видят още терминал „Бургас Изток 2" и терминал „Бургас Запад" на пристанище Бургас, както и туристически комплекс "Акве калиде".

- По време на Европейския морски ден организирате и Морски фестивал. Кои са най-атрактивните събития в него?
- В дните от 30.05 до 02.06.2018 ще се проведат множество събития насочени към жителите и гостите на Бургас. От 31 май в продължение на един месец, в Културен център Морско казино, ще има постоянна изложба „Скритите тайни на Черно море". Една от залите ще бъде изцяло преобразена, за да пресъздаде подводния черноморски свят. Експозицията ще включва 10 броя 3D макети на потънали кораби, в състоянието в което са намерени, любопитни артефакти, открити при последните проучвания на морското дъно и интересна допълнителна информация към тях. Интерактивна карта на черноморското дъно с потънали обекти ще дава възможност на посетителя да получи подробна информация за потъналите кораби или изчезналите вече селища.
На 31 май и 1 юни, световният шампион по кайтсърфинг Аиртон Козолино ще гостува в Бургас. Ще се проведат безплатни демонстрации и обучения. За пръв път в България ще се проведе и състезателната регата coast to coast с дължина 20 км.
Всички събития от календара на морския фестивал може да бъдат проследени на интернет страницата на събитието: https://burgasmaritimefestival.com/publichen-festival/

- През май при посещението си в Бургас регионалният министър Николай Нанков съобщи, че за последните 2 години и половина държавата е инвестирала 100 милиона за пътища в Бургас и региона. Кои инфраструктурни проекти ще бъдат готови до началото на активния летен сезон, за да се облекчи трафикът на влизане в Бургас?
- До началото на активния летен сезон ще бъде окончателно завършена реконструкцията на четирилентовото трасе на пътя Бургас - Слънчев бряг.
За нас е изключително важно да изведем трафика от Бургас и затова е приоритет изграждането на т. нар. Северен обход на града. В момента се работи по подробния устройствен план и до края на юни ще бъде обявена процедурата по инженеринг. Ако всичко върви по график, през есента ще стартира изграждането на северния обход, който ще свърже Северното с Южното Черноморие. Нашата цел е до следващия туристически сезон да приключим Северната дъга на Бургас и тя да бъде пусната за движение.

- Още от началото на май Бургас е 100 % готов за летния сезон. Какъв е ръстът на туристите за миналата година и каква е прогнозата Ви за тази?
- През 2017 година наблюдавахме ръст на пренощувалите туристи в град Бургас от 5% спрямо 2016 г. Имаше ръст и на пристигналите туристи на Летище Бургас – 3% повече, спрямо предходната година. С новите линии от и към други 11 европейски града на нискотарифната авиокомпания „Ryanair" очакваме сериозен ръст на туристите в град Бургас – само за първия месец (април), през който авиопревозвачът започна да оперира на Летище Бургас, наблюдаваме 164% ръст на посетителите и 126% ръст на полетите от и до Бургас, спрямо 2017 г.

- От кои държави чакате най-много туристи?
- Очакваме туристи от традиционните пазари – Германия, Великобритания и Русия. Естествено, от държавите, в които оперира нискотарифния превозвач, ще посрещнем повече туристи. Това са Италия, Полша, Словакия, Латвия, Литва, Израел.

- Увеличават ли се българите, които почиват в Бургас и с какво ги привличате?
- През последните години се наблюдава увеличение на българите, избрали да посетят Бургас. Тенденция е всяка следваща година да се увеличава броя на българите – през 2016 г. наблюдавахме ръст от 5%, спрямо 2015 г., а през 2017 г. ръстът е 4%, спрямо 2016 г.
За първото тримесечие на 2018 г. също отчитаме ръст на българите.

- Как е организирана охраната на туристите?
- Продължаваме да държим много на безопасността на нашите жители и гости. В тясна координация сме с полицията и прокуратурата и има резултат от координираните ни действия. Резултатите от съвместните ни усилия да въведем специални изисквания за сигурност в дискотеките вече дава резултат.

- Липсата на специализирани кадри в туризма е основен проблем на бранша. Как се справя Бургас?
- Това е проблем на национално ниво и за неговото преодоляване е необходимо да се обединят усилията на всички заинтересовани страни – държава, общинска администрация, НПО, частния сектор и, разбира се, образователните институции.
За Бургас проблем е и силно изразеният сезонен характер и в този смисъл това още повече затруднява сектора по отношение на намиране и задържане на квалифицирани кадри.
Общинско предприятие „Туризъм" при Община Бургас си сътрудничи с Професионална гимназия по туризъм „Проф. Д-р Асен Златаров" – Бургас. Ученици от 11 и 12 клас в специалност „Организатор на туристическа и агентска дейност" са стажанти в Туристическите информационни центрове на територията на града. Студенти от Колежа по туризъм също провеждат задължителния си стаж в Туристическите центрове.
В Консултативния съвет по въпросите на туризма към кмета на Община Бургас има представители от Колежа по туризъм.
Правим регулярни срещи с представителите на туристическия бранш и образователните институции в града с цел да сближим позициите им и да намерим трайно решение на проблема с недостига на висококвалифицирани кадри за туризма.

- Остров Св. Анастасия и Акве калиде са двете основни културно-исторически атракции на града. Какъв ръст на културно-историческия туризъм в града осигуриха те и кои са следващите атракции, които ще развивате?
- През 2017г. се наблюдава повишен интерес към емблематични за града забележителности. Туристически комплекс „Акве Калиде" бе посетен от над 10 000 души, а остров „Света Анастасия" са посетили около 50 000 души. По данни на Регионален исторически музей - Бургас броят на посетителите през 2017 г. е приблизително 27 000.
Стремежът на общината е да развива и обогатява съществуващите атракции и да инвестира в нови такива. Културният живот на града, особено през летния сезон изобилства от събития. Промотираме и допълнителни атракции, които да предлага остров „Св. Анастасия". Разработваме концепция за развитието на територията на рибарско селище Ченгене скеле. С годините, рибарското селище се е утвърдило като място на традиционен риболов, а също и като територия със специфичен дух и атмосфера, дължащи се на начина на обитаване и организация на селището, както и на характерните рибарски постройки.
От началото на месец юни Регионален исторически музей - Бургас продължава с разкопките на Акве калиде и крепостта Русокастро през това лято. Дейностите там се финансират от местните власти, като се очаква държавата също да отпусне средства за проучванията.
В Акве калиде екипът ще продължи да работи в северната част на източната стена на римската баня.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Автор Спорт
Коментирай