Бизнесът иска консенсус
за здравеопазването
Следващото Народно събрание да постигне консенсус за развитието на здравеопазването и на лекарствената политика за 10-15 г. За това призова Николай Хаджидончев, шеф на Българската генерична фармацевтична асоциация и изпълнителен директор на „Актавис", компания на ТЕВА. Той бе сред участниците в националния дебат „Отговорно за здравето: важни политики, ключови предизвикателства, възможни решения", организиран от сп. „Мениджър". Вестник "Стандарт" е медиен партньор на събитието. Необходима е дългосрочна визия за развитието на здравеопазването, която да доведе до правилното разходване на публичните средства, осигуряването на достъп до иновативни терапии, по-добри грижи за пациентите и удовлетвореност на медицинските специалисти. Около тази идея се обединиха участниците във форума - представители на съсловни организации в здравеопазването, пациентски организации, фармацевтичната индустрия и кандидати за депутати.
Да се създаде Борд на здравето, който да формулира няколко най-важни политики. И независимо кое правителство е на власт, то да продължи да действа в приетата посока, предложи главният редактор на сп. "Мениджър" Максим Майер. Той акцентира върху това, че здравеопазването е най-важната част от националната сигурност и трябва да е „приоритет от първа важност за държавата". Създаването на Борд на здравето ще гарантира, че няма да започваме всеки път отначало. "Ние в „Мениджър" ще подкрепим и ще лобираме за налагане за решенията на този борд", каза Максим Майер.
Д-р Красимира Чемишанска, изпълнителен директор на „Амджен България", президент на Американската търговска камара в България (AmCham) и председател на Комитета по здравеопазване към AmCham, каза, че очаква политическите сили наистина да постигнат съгласие по отношение на приоритетите в здравеопазването. Тя акцентира върху сериозното развитие на медицината и биотехнологиите, които водят до подобряване на здравните резултати и преживяемостта на пациентите в световен мащаб и заяви, че осигуряването на достъп до иновации в здравеопазването е ключово. Според д-р Чемишанска е необходимо да се изгради инфраструктурата в здравната система, която да покаже за какви иновации трябва да се изразходва публичния ресурс. Друг акцент в изказването й бе поставен върху изоставането на медицинското образование от темпа на развитие на иновациите в медицината. Решението на този проблем д-р Чемишанска вижда в публично-частното партньорство и участието на бизнеса в образованието.
Деян Денев, директор на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България (АРФАРМ), отбеляза, че консенсусът сред политическите сили трябва да се фокусира не само върху дългосрочността в развитието на здравеопазването, но и върху пациентите и резултатите от лечението. „Елементът на резултатът трябва да бъде част от решението за разходване на публичните средства", каза Денев.
Във втория панел на форума участие взеха четирима кандидати за депутати в следващото Народно събрание – д-р Даниела Дариткова (ПП ГЕРБ), проф. Георги Михайлов (Коалиция БСП за България), д-р Султанка Петрова (Коалиция Обединени патриоти) и д-р Ваньо Шарков (Реформаторски блок). Те се обединиха около това, че за развитието на здравеопазването е необходима дългосрочна политика.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com