Кърджали. Седем години и 4 месеца затвор присъди Окръжният съд в Кърджали за 18-годишния Джунейт Шефкет. Адвокатът на младежа Николай Беров коментира, че най-вероятно ще обжалват решението, след като се запознаят с мотивите на съда.
Присъдата бе произнесена малко преди 16,00 часа във вторник. Часове по-рано в Окръжния съд в Кърджали започна процесът във връзка с двойното убийство, извършено преди година в нощта на 22 януари в центъра на града.
Съдебният състав се председателстваше от съдия Деян Събев, а държавното обвинение бе представлявано от окръжния прокурор Светлозар Лазаров. В съдебната зала приставаха много от роднините на момчето, свидетели и журналисти.
Защитата поиска отлагане на делото с мотива, че Джунейт не разбирал значението на термините „безпомощно състояние" и „убийство по особено жесток начин", но съдът разясни на обвиняемия смисъла на изразите в обвинителния акт и отказа делото да бъде отложено.
Актът, внесен от прокуратурата срещу гимназиста Джунейт Шефкет като виновен за смъртта на майка си Невджин и 6–годишния си брат Енис, е от 12 страници. Материалите по процеса са в 7 тома. Разпитани са 33 свидетели. Вещите лица са 22, а експертизите – 17.
По време на делото стана ясно, че Джунейт Шефкет е признал фактите и обстоятелствата в обвинителния акт. Той е потвърдил и първоначално направените си самопризнания. По тази причина не бяха разпитвани свидетели и вещи лица, както и самият подсъдим. При закрити врата бяха прочетени протоколите от процесуално-следствените действия, при които са използвани специални разузнавателни средства.
Около час продължи пледоарията на адвокат Николай Беров, който настоя момчето да бъде оправдано. Адвокатът анализира отношенията в семейството на подсъдимия, довели по думите му на „реактивна депресия" у непълнолетния Джунейт. Според Беров дистанцирането на родителите от детето започнало още преди години.
„Джунейт не е убиец, той е младеж с висока степен на интелигентност. До трагичната нощ не е имал никакви противообществени прояви, не е ритнал даже едно коте на улицата, проявявал е голяма загриженост за малкия си брат Енис, но високите изисквания, особено на майката, изразяването нееднократно на съмнението, че няма да се справи с уроците и ще се провали на кандидат-студентските изпити по медицина, са причина за постепенно натрупвания гняв у него, който избухва в нощта на 22 януари”, каза адвокат Беров.
По време на няколкомесечното разследване Джунейт Шефкет е подложен на няколко комплексни съдебнопсихиатрични експертизи. Експертите са категорични, че момчето не страда от психично заболяване и е можело да ръководи постъпките си. Не са установени признаци за разстройство на волевата способност за осъзнаване на постъпките. Според тях обвиняемият може да дава достоверни обяснения и да носи наказателна отговорност.
„Разбирам сложността на делото като граждани и като родител, но фактите са неоспорими”, каза окръжният прокурор Светлозар Лазаров. Той изтъкна блестящата защитна пледоария на адвокат Николай Беров, но имайки предвид събраните доказателства, прокурорът настоя за най–тежката присъда по чл. 116 от Наказателния кодекс за убийство по особено жесток начин на повече от едно лице, при което жертвите са се намирали в безпомощно състояние. Предвиденото в закона наказание в този случай е доживотен затвор без замяна, доживотен затвор или лишаване от свобода за повече от 15 г. Чл. 63 от НК предвижда, ако извършителят е непълнолетен, лишаване от свобода от 5 до 12 г.
„Искам справедливост”, заяви в съдебната зала Джунейт Шефкет преди обявяването на присъдата.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com