Съвсем скоро интернет чудесата на XXI век като фейсбук и скайп ще ни се струват остарели като стационарен телефон. Гугъл очилата стартираха с първоначална цена от 1500 долара, които изглеждат много тук, но и съвсем оправдани и поносими за развитите икономики.
Идеята, като повечето на Гугъл, е гениална и световно пробивна. Очилата изглеждат съвсем симпатично, могат да са слънчеви, с диоптър или със стъкла без увеличение. Цялата работа е в малкото устройство с големина на флашка, прикрепено към тях. То ти осигурява малко екранче в горния десен ъгъл на зрителното поле, което е и самият екран на очилата. На него, чрез гласови команди, човек може да влиза в интернет, да следи информация във времето, да чете последните си съобщения, да рови във фейсбук, да се обажда по телефона и въобще - цялото разнообразие, което интернет технологиите предлагат, само че безкрайно удобно и миниатюрно. Потребителят може да заснема видео или да прави снимка във всеки момент, просто трябва да изрече заповедта и вградената камера се задейства. Което е и едно от най-големите достойнства на разработваното технологично чудо: би било притеснително, ако човек се разхожда по улицата и снима минувачите с телефон или фотоапарат, но очилата създават възможност за дискретно и бързо воайорство.
Рекламните клипчета, които представляват "трейлър" на възможностите на очилата, станаха тотален клип в youtube. Всичко изглежда възмутително гениално. Примерно: правиш скок с бънджи, включваш очилата да записват, свързваш през интернет твоите приятели към устройството и те
в реално време виждат авантюристичното ти гмуркане
във въздуха. Или пък просто, ако си отишъл на екскурзия някъде, няма нужда да чакаш прибирането си, за да качиш снимките във фейсбук: просто "предаваш" в реално време онова, което виждаш. Семейни удоволствия като празнуване на рождени дни на децата, заснемане на поредната причудлива поза на домашния любимец, ваканция еди-къде си и т.н. пък остават във фотоархивите само с една гласова команда.
Очилата са разработвани от лабораторията на Гугъл, която отговаря за футуристични хитове като очакваните след години автомобили без волани. Засега корпорацията пусна бета версия на прикрепените към рамките камери, като официално се очаква новият продукт да залее пазара в края на 2013-а. Прогнозите за потреблението им гравитират около два варианта: първия, на масово изкупуване, а втория - на силна агресия към всеки, който се е окичил с приспособлението, тъй като веднага става подозрителен с това, че записва. Дори вече възникна непреводима дума на английски -
glasshole, от обидното asshole
Дотук с добрите новини обаче. Големият проблем с очилата на Гугъл са съвсем основателните антиутопични подозрения, които несъмнено ни отвеждат в света на Оруел. Луксът да можеш да записваш всичко, което виждаш съвсем необезпокояван, е толкова приятен, колкото и опасен. Очилата със сигурност са удобни и революционни като технология, но също така са подходящи за шпионаж и аналогиите с Биг Брадър са съвсем на място.
Колкото повече напредват технологиите, толкова повече намалява личното пространство. В интернет вече набира скорост силно брожения към новия продукт. Светът е винаги online, обхванат здраво от пипалата на технологиите, а неприкосновеното - колкото и абсурдно да звучи - е сведено до усамотяването в тоалетната. Освен това никой не гарантира, че самият гугъл, подобно на фейсбук, не запаметява всички данни, които собственоръчно си заснел. И съответно, ако това наистина се случи, означава, че корпорацията става най-могъщото "създание" на планетата, което разполага с информация за всичко. А и чисто психологически човек не би трябвало да се чувства особено комфортно, ако постоянно се разминава с хора с камери, без да знае, че не го гледат и записват стотиците непознати, с които се среща на улицата. Изобщо, като всяко технологично чудо, очилата на гугъл ще функционират между привилегия и опасност. Философски цитати от рода на "Мислиш, че ти притежаваш вещите, но вещите притежават теб" стават ужасно актуални и животът, обсебен от технологиите, изглежда както по-лесен, така и по-стряскащ. Опасенията се, че колкото повече човешкото се свързва с технологичното, толкова повечето първото ще отслабва за сметка на второто. С появата на новото изобретение фразата "Големият брат те гледа" се промени на "Големият брат носи google glasses" - звучи като точен антирекламен слоган. Въвеждането на гугъл очилата най-вероятно ще се сблъска и с доста чисто законови уредби, особено ако протестиращи групи окажат натиск върху правителствата. Точно такива групи се събират във фейсбук в момента и набират скорост. "Не можем да забавим развитието на света заради подобни опасения" - така пък звучат контрааргументите на останалите, които виждат в очилата смисъл и полза.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com