Закриват Детройт

Закриват Детройт | StandartNews.com

Детройт. Правителството на САЩ обмисля да закрие град Детройт заради деградацията му, пише "Росийская газета".

През 60-те и 70-те г. на миналия век центърът на американското автомобилостроене въплащаваше в себе си цялата мощ на индустрията и промишлена Америка. Сега обаче градът е в плаевно състояние.

Миналата седмица сенаторъг в Конгреса от Мичиган - Рик Джоунс, официално предложи Детройт да бъде "разформирован", а общинските активи и собственост да се разпределят между съседнинте градове в щата.

"Ако не ни остане друг избор, трябва да разгледаме и този вариант, да помислим за всички алтернативи", заяви Джоунс. Той добави, че ако става въпрос за банкрут, ще пострада всеки работник и самият град, на когото ще се нахвърлят като лешояди всякакви спекуланти и ще разпилеят богатсвата му. 

Въпреки това Рик Снайдер, губернатор на Мичиган, макар да не поддържа идеята Детройт да бъде опразнен административно, не изключва тази възможност. "Детройт трябва да реши своите проблеми и ние сме го подкрепяли, предлагайки различни идеи и мисли", каза той.

Бюджетните проблеми на Детройт, където се намира "голямата тройка" – щабквартирите на най-големите американски автомобилостроителни компании GM, Ford и Chrysler, за последните години станаха хронични.

И без това лошата ситуация с финансите през текущата година се влоши дотолкова, че още в средата на годината градът може да остане съвсем без пари. Управата упорито отказва да утвърди тригодишен контракт на стойност 300 хиляди долара с юридическа компания, която да се заеме с оздравяването на градската хазна. Това е сред основните условия на ръководството на щата Мичиган, за да разгледа помощ за града в размер на 130 милиона долара.

Сега за кмета на Детройт, който не може са намери общ език с градския съвет, не остава нищо друго, освен да разпусне всички сътрудници на общинските служби в неплатена отпуска. Това наистина ще се наложи, ако до края на годината не бъдат намерени недостигащите 30 милиона долара, за да се запълнят дупката в бюджета. А целият дълг на града в дългосрочни облигации достигна колосалните 12 милиарда и как ще се покрие той никой не се наема да каже.

За последните 15 години Детройт преживя истинска демографска катастрофа – между 2000 и 2010 г. оттук са избягали 25% от населението. Според последното преброяване, днес там живеят около 700 000 души – с четвърт милион по-малко отколкото през 2000 г.

Днес от 60 до 70 000 строежи в Детройт пустеят, илюстрирайки плачевното положение с празните си зеещи прозорци, избити от вандали врати и изтръгнати климатици. Дори най-високата сграда в Детройт "Ренесансовият център", построена през 1970 г., сега е заета с офиси само наполовина.

В разгара на кризата домовете буквално се продавали по 1 долар или дори се давали безплатно. На фона на резкия срив на стойността на недвижимостите и ръста на броя на изоставените сгради, регулярно подпалвани от местните лумпени, стремително се сринаха и доходите в градската хазна.

Неполучените данъци е трябвало да отидат за поддръжка на училища, полиция, пожарна и другите градски служби. Съставът на полицията бил драстично съкратен, а Детройт през последните години неизменно е на първо място в класацията за най-опасен град в Щатите.

На влизане в града има поставен от полицията билборд, че влизате на свой риск. Стигна се дотам, че местните власти се отказаха да гасят подпалените сгради, стига пожарът да не засяга хора наблизо – водата, която биха похарчили струва повече от тях. Всичко изредено доведе до това и останалите в Детройт жители масово да мигрират в предградията – най-малко на десет километра от центъра.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай