Ню Йорк. Хиляди хора по целия свят излязоха на протести срещу банките и финансовите пазари. Движението на възмутените бе подкрепено в стотици градове в над 80 държави.
Неочаквано многочислени се оказаха шествията в Германия. 5000 души се излязоха във финансовата столица на страната Франкфурт, където пред сградата на Европейската централна банка демонстрантите издигат палатков лагер и имат намерение да останат там няколко дни, дори седмица.
Под мотото "Глобална промяна, глобална революция" в берлинския квартал "Кройцберг на Марианенплац" се проведе митинг с повече от 1000 участници. Толкова са и демонстрантите в Мюнхен, а протестното шествие в Кьолн призова "Окупирай Кьолн" по аналог с протестното движение в Ню Йорк "Окупирай Уолстрийт".
В Италия се протестира общо в 80 града, съобщи БНР. Шествието в Рим надмина всякакви очаквания. Към предвидените 150 000 души се присъединиха почти още толкова, които заляха центъра на вечния град. Сред тях бяха студенти, безработни и служещи имигранти. Те издигнаха лозунги като: "Не сме стока в ръцете на политици и банкери", "Възмутени сме от този спекулативен свят". До безредици се стигна заради групи от екстремисти с качулки, които подпалиха автомобили, чупиха витрини, разбиха банкови автомати, нанесоха щети на статуя на Богородица и нападнаха телевизионни екипи.
Останалите протестиращи правят всичко възможно да попречат на безчинствата на тези групи. Напрежението обаче продължава именно заради проявите на екстремистите с качулки. Някои от тях се опитаха да нахлуят в Министерството на отбраната, като хвърлиха бомбички. Полицията се намеси със сълзотворен газ.
Така 15 октомври се превърна в ден на недоволството срещу установения икономически ред. Хиляди млади хора казват ясно на политиците и на финансовата върхушка, че не желаят повече да бъдат манипулирани и мамени от банките и да се спекулира с живота им.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com