Стокхолм. Брус Бойтлер, Жул Хофман и Ралф Стайнман си поделиха тазгодишната Нобелова награда за медицина и физиология. Отличието им се присъжда за работата, довела до по-доброто разбиране на имунната система, предадоха световните агенции.
Броени часове по-късно обаче стана ясно, че канадецът Ралф Стайнман е починал на 30 септември на 68 години от рак на панкреаса, съобщиха от университета Рокфелер.
Нобеловите награди не се присъждат посмъртно. Горан Хансон
от Нобеловия комитет каза, че когато са направили избора, не са
знаели, че Стайнман е мъртъв, и сега преглеждат правилника,
предаде Асошиейтед прес.
От Нобеловия комитет отличиха Бойтлер и Хофман заради изследванията си върху задействането на вродения имунитет, а Стайнман - за откриването на дендритните клетки и ролята им в механизмите на наследствения имунитет, предаде БТА.
"Тазгодишните Нобелови лауреати революционизираха разбирането за имунната система, откривайки ключови принципи, улесняващи функциите й", се казва в изявлението на Нобеловия комитет.
Бойтлер от САЩ и Хофман от Люксембург си поделят едната половина от наградата на стойност 10 милиона шведски крони ($ 1,46 млн.), а Стайнман трябваше да получи другата половина.
Лауреатите за медицина или физиология се определят от Кралския Каролински медикохирургичен институт в Стокхолм и се връчват от краля на Швеция на церемония в столичната концертна зала.
Първата Нобелова награда за физиология или медицина е присъдена през 1901 г. на германеца Елим Адолф фон Беринг за "работата му върху серумната терапия, специално за прилагането й при дифтерия, с което се отваря нов път за медицинската наука и дава на лекарите победоносно средство против болестта и смъртта".
Сред по-известните учени, удостоени с приза, са Иван П. Павлов Русия, 1904), Роберт Кох (Германия, 1905), Александър Флеминг (Великобритания, 1945), Джордж Бидъл (САЩ), Едуард Тейтъм (САЩ), Джошуа Ледърбърг (САЩ) и други.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com