Студенти запалиха бунтове в Чили

Тежки сблъсъци между демонстранти и полицията в Сантяго

Студенти запалиха бунтове в Чили  | StandartNews.com

Сантяго

Големите градове в Чили станаха арена на сблъсъци по време на масови демонстрации за реформи на образователната система в страната. Студенти и преподаватели искат правителството да увеличи разходите за държавните училища и да осигури равноправно и безплатно държавно образование.

Демонстранти опожариха коли и издигнаха барикади от автомобилни гуми по улиците на Сантяго. Те разбиваха витрини и хвърляха парчета от мебели по полицаите, нападнаха жилищен блок и разбиха с камъни прозорците. Полицейски части за борба с безредици използваха сълзотворен газ и танкове с водометни оръдия, за да ги изтласкат. Арестувани са 273 протестиращи, 73 от които са задържани в столицата Сантяго, съобщи заместник-министърът на вътрешните работи Родриго Убиля.

Протестът започна мирно, като участниците пееха и танцуваха, облечени в живописни традиционни костюми. После групи демонстранти с маскирани лица опитаха да пробият полицейските барикади, блокиращи пътя към президентския дворец. Това даде и старт на безредиците.

В провинцията демонстрации е имало в Калама, Ла Серена, Арика, Консепсион и Валпараисо.

Стандарт Нюз

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай