Анкара. Турският президент Абдула Гюл даде карт бланш на спорния закон за образованието, който разширява достъпа до религиозните училища, предаде АП. Промените бяха одобрени преди месец след яростни дебати в парламента в Анкара.
Реформата удължава задължителното образование от осем на дванадесет години, но отменя забраната за училищата "имам хатип". По този начин се дава възможност на религиозните семейства да „спрат“ децата си от светско образование и да ги пратят да учат ислям. Това може да стане след като детето навърши 11 години.
Според светската опозиция в Турция обаче това ще навреди на обучението на момичетата и ще доведе до повече детски бракове в консервативните райони в Турция. Освен това проектозаконът предлага родителите да записват децата си в специализирани училища с 4 г. по-рано - на 11 годишна възраст. В тези институции има часове по ислям, грижи за деца, поддръжка на автомобили, фризьорство и т.н.
През последните 15 години броят на турците в училищата се увеличава, Изследване на Световната банка от 2010 година обаче показва, че само 16 процента от турските ученици на 15 години задоволителни резултати по четене, математика и природни науки.
Създателят на модерна Турция Мустафа Кемал Ататюрк вярвал, че религията дърпа турците назад и затова изважда исляма от класните стаи. Той предприема смела за началото на XXI в. стъпка като разпорежда религиозните училища да бъдат затворени. Едва след края на Втората световна война тези учебни заведения са отворени отново.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com