Прахосмукачка подпали атомна централа

Прахосмукачка подпали атомна централа | StandartNews.com

Стокхолм. Стара поговорка гласи, че малкото камъче може да преобърне колата. По приблизително такъв сценарий са се развили събитията в най-голямата атомна централа в Швеция, която е била опожарена от ... прахосмукачка. Инцидентът стана по време на тестове за налягане през май тази година, пише англоезичният местен в. "Локал".

Електродомакинският уред бил изоставен във Втори реактор на АЕЦ „Рингхалс”, южно от град Гьотеборг. Прахосмукачката се запалила и предизвикала пожара, който причини щети за около 170 милиона британски лири (199 милиона евро). Повредата затвори централата за цели седем месеца и тя ще може да бъде пусната изцяло в експлоатация едва през декември тази година. "Подобни прибори не би трябвало да бъдат оставяни в ядрените реактори, заяви представител на централата Питър Ганго.

Явно става дума за човешка грешка, която не трябва да се повтаря в бъдеще". Понастоящем всичките четири реактора на АЕЦ „Рингхалс” са изключени. Ръководството на съоръжението се надява отново да пусне в експлоатация първите два през следващата седмица, пише вестникът. Междувременно учени от университета в Нагоя установиха, че радиоактивността от авариралата АЕЦ "Фукушима-1" е замърсила по-обширни райони в Япония, отколкото се е смятало досега. Радиоактивни изотопи на елементи като цезий, телур и йод са изхвърлени на над 500 километра от Фукушима, достигайки северния остров Хокайдо и западни части от страната. Ядрената централа претърпя срив в три реактора след опустошително земетресение и последвалите вълни цунами през март тази година. Поредица от експлозии и пожари допринесоха за отделянето на големи количества радиоактивен материал в околната среда.

Авторите на проучването са направили симулация, комбинирайки глобални атмосферни данни с национални измервания на радиоактивността, направени за период от пет месеца след 20 март. Симулацията показва, че цезият се е разпръснал в обширни райони. Специалистите призовават почвата в цялата страна да бъде изследвана и да бъдат предупредени районите, където нивата на радиация са високи.


Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай