Перес посреща Плевнелиев с идеи за бизнес

Искаме да правим евтини лекарства в страната ви, казва израелският посланик Шаул Камиса-Раз

Перес посреща Плевнелиев с идеи за бизнес | StandartNews.com
Дълбокото приятелство, взаимната изгода и близкото сътрудничество са все определения за състоянието на двустранните отношения между България и Израел, смята израелският посланик у нас Н.Пр. Шаул Камиса-Раз. Той дори даде за пример библейска притча, за да обрисува колко тесни са станали връзките през последните няколко години. Дипломатът анализира пред "Стандарт" състоянието им и набеляза актуалните теми пред двете страни в навечерието на визитата на президента Росен Плевнелиев в Израел.

- Ваше превъзходителство, за последната година и половина сме  свидетели на многобройни визити - както от израелска страна в България, така и  от българска страна в Израел. Преди малко повече от месец в Ерусалим се състоя  съвместно заседание на правителствата, а след по-малко от две седмици  президентът Росен Плевнелиев заминава на посещение в Израел. Показател за какви  процеси е подобна засилена активност? 

- Няма някаква скрита тенденция по отношение на активността в  двустранните отношения. Срещат се две приятелски страни и в хода на разговорите  възникват нужди у всяка от тях, като по естествен начин се придвижват напред  благодарение на двустранните усилия. Тази последователност на срещите  свидетелства за тяхната сериозност. За развитието на сериозни отношения не е  достатъчна една среща на няколко години. Изисква се диалог на различни нива, в  различни области. Колкото повече такива срещи се организират, толкова по-успешно  ще е издържан накрая изпитът и със сигурност и двете държави ще имат полза. Ще  направя едно библейско сравнение - по същия начин, по който теленцето иска да  суче, така и кравата иска да дава мляко. Така че има баланс на интересите.  Поради вътрешнополитическата ситуация в Израел, както и поради икономическата  обстановка в света, тези, както и други външни фактори ни задължават да имаме  по-глобален поглед както по отношение на нуждите на израелската държава, така и  по отношение на тези в региона. Промените във външнополитическата дейност на  България през последните години, икономическото развитие на Израел пораждат  необходимостта от съвместно сътрудничество, за да могат двете държави да  анализират ситуации, да предприемат регионални действия, които да спомогнат за  тяхното добруване. Именно това е новото в геостратегическите концепции на  България и на Израел. Това е и причината да търсим този близък и чест двустранен  контакт - независимо дали ще е в България, в Израел или в трета страна по време  на конференция. И тази висока оценка, която Израел има за нивото на  взаимоотношенията с България, е споделена и от еврейската общност в Европа и в  САЩ.

- Казахте изпит, а също дадохте и библейско сравнение - не  предполага ли това някаква кулминация, някакъв край? Какво следва след  него?

- Тук не става въпрос за кулминация, а за това, че двете  държави се допълват една друга, имат нужда една от друга. Поговорката илюстрира  взаимната изгода. Тя е показател и за двустранна оценка - отдаване на чест на  възможностите и на едната, и на другата държава. Тя не трябва да се тълкува като  намек, че само една от страните има интерес за сметка на другата. Не прави и  алюзия, че едната страна е по-слаба от другата, а напротив - предполага се една  взаимност.

- Каква новина да очакваме от визитата на държавния ни глава?  Кои са акцентите в програмата, която са му подготвили израелските  домакини?

- Визитата на президента Плевнелиев не е работна, а държавна,  т.е. дипломатическа инициатива на най-високо равнище. И затова тя е много важна  за нас. Това е първото му посещение в Израел и затова ние се подготвяме  достатъчно сериозно и задълбочено, за да го посрещнем така, както подобава на  президент. Несъмнено и той е доста развълнуван преди визитата. Тук работихме  активно и задълбочено както с българското посолство в Израел, така и с нашето  външно министерство. И изработихме една наситена програма, в която да се включат  всички компоненти. Българският държавен глава ще бъде приет от президента Шимон  Перес, от премиера Бенямин Нетаняху, от външния министър Авигдор Либерман. По  време на разговорите ще се обсъждат широк кръг от теми - икономика, сигурност,  иранският проблем, палестинският въпрос, защото това са актуалните теми за  Израел в момента. Заедно с президента Плевнелиев пристига и бизнес делегация,  която ще се срещне с израелски бизнес партньори най-вече в сферата на  технологиите, на научните и хайтек изследвания, на земеделието. Ще има посещение  в научния институт "Вайцман", както и в един от най-добрите изследователски  центрове - "Вулкани". Това е институт за земеделски технологии и развитие. Освен  това ще има среща с фармацевтичния гигант "Тева". Темата за производство на  лекарства и достъп до качествени медикаменти, както и по-евтини, разбира се, е  важна и за двете държави. Освен бизнес аспекти на посещението ще има и срещи и с  българската еврейска общност там и не на последно място - посещение в мемориала  "Яд Вашем" и други места, свързани с Холокоста - от голяма важност и  чувствителност за еврейския народ. А също ще има и една туристическа обиколка из  светите места в Стария град в Ерусалим. Целта на този сгъстен график е да могат  да се засегнат всички важни теми и заедно с това президентът да може да се  запознае с красотите на Израел и важните за държавата места. Несъмнено "бизнес и  икономика" е една от най-важните теми в тази визита. Ние много се радваме на  намерението и желанието на президента за развитие на бизнеса. Той също идва от  средите на бизнеса, а да не забравяме, че преди това бе министър на регионалното  развитие. Още повече днес като президент има националната отговорност да  съдейства и да осигурява икономическа стабилност и развитие на икономиката и на  бизнеса и несъмнено това ще помогне много при тези срещи да се случи нещо  истинско. От друга страна, президентът Шимон Перес - доайен на политиката, има  визионерски поглед върху Израел и върху света и е със стратегическо разбиране,  тъй като той е осъществил огромни проекти в държавата. И неведнъж той е показвал  и давал възможност неговият опит и виждания да бъдат от полза за България.  Сигурен съм, че с президента Плевнелиев ще говорят и за участие и присъствие на  израелски компании в бизнес инкубатора "София тех парк".

- Казахте нещо много важно, което ще заинтересува много хора -  по-евтини лекарства. Означава ли това, че "Тева" обмисля инвестиция в  България? 

- Държавата Израел е известна с изследванията си и  разработките, а също и с производството на лекарства от най-високо световно  качество. Статистиката сочи, че потреблението на израелски лекарства през м.г. в  България е в размер на 2 млн. евро. Фабриките за производство на лекарства в  България в момента дават заетост на около 3000 работници. Днес ние активно  разглеждаме възможности за инвестиране в производствени мощности в България, но  това е свързано с много други неща, които трябва да бъдат обхванати като  икономически контекст. Тъй като регулацията на ЕС за момента създава за момента  известни ограничения за вноса на израелски лекарства и за да може тези регулации  да не бъдат толкова рестриктивни, от 2010 г. Израел се опитва да постигне  ратификацията на договора АКАА, който регулира по един по-свободен начин  възможностите за импорт на израелски лекарства в ЕС. Той не е конкретно насочен  към Израел, но към всички държави извън ЕС, и предвижда да се позволи  по-свободното търгуване с техни лекарства, но също и за тяхното производство. И  естествено, че България е потенциално едно от най-добрите места за развитието на  такава бизнес инициатива - създаване на производствена мощност за израелски  медикаменти. А за да се стигне до промяна на сегашните регулации, е необходимо  гласуване в Европейския парламент. Към края на октомври се очаква такава  ратификация в пленарна зала. Държавата Израел прави всички възможни  дипломатически ходове, включително посолството в София се обърна към българските  евродепутати, за да се даде важност на това гласуване. И в крайна сметка да се  получи една положителна ратификация, която ще отвори широки врати за  осъществяването на инвестицията. И специално за България тя ще доведе до една  много качествена промяна в живота на българския народ. Най-голямата израелска  компания "Тева" има тези инвестиционни намерения и ако се осъществи, това ще  вкара на българския пазар качествени и чувствително по-евтини израелски  лекарства. Защото те ще бъдат произвеждани тук, а и ще се осигури заетост както  на специалисти, така и в региони, където има остра такава нужда. Ние се  надяваме, че българските евродепутати и другите техни колеги в ЕП ще гласуват за  този договор, който е от полза за всички, и няма да се оставят да бъдат  подведени от фанатични политици и лобистки интереси този документ да се отмени.  

- В деня на съвместното заседание на правителствата през  септември президентът определи събитието като "знаково" за разследването на  атентата. "Знакова" ли е сега и неговата визита? Как върви разследването на това  брутално нападение?

- Сигурен съм, че двамата президенти ще обсъдят атентата и  дългосрочните последици за туризма от тази атака. Убеден съм, че президентът  Шимон Перес ще даде оценката и ще изрази признателността си пред българския си  колега за това, че пристигна веднага на мястото на атентата и се срещна с  израелските туристи, както и че участва във възпоменателната церемония в  софийската синагога. Разследването продължава интензивно и задълбочено. И не  само между българските и израелските служби, но в него участват и експерти от  други страни. Смятам, че то се движи в положителна насока. Начинът на  осъществяване на този терористичен акт е доста комплициран и затова се извършва  една систематична работа, етап по етап, стъпка по стъпка, за да се стигне до  истината. От израелска гледна точка това, което е ясно на базата на данни, които  имаме, е, че отговорна за нападението е организацията "Хизбула" и зад нея стои  Иран.

- България обаче все още се въздържа да подкрепи тази  версия...  

- Това е легитимно нейно право. Атентатът е извършен на нейна  територия и под нейна юрисдикция и тя иска да стигне до заключение и доказване  на базата на всички улики, които са открити. Смятам, че българската държава явно  има нужда от още малко време, за да си изясни изцяло картината. Аз вярвам, че  полицията и директорите на службите за сигурност, които аз познавам лично и се  срещам с тях, работят по един методичен и целенасочен начин и съм убеден, че в  края на краищата ще стигнат до виновните и ще ги изправят пред съда. И ние не  искаме да им пречим да работят.

- Вие присъствахте на организирания от "Стандарт" спектакъл  "Чудесата на България" на 3 октомври. Промени ли това представление представата  ви за тази страна?   

- Аз винаги се разчувствам, вървейки по центъра на София, от  тази симбиоза от близостта на синагогата, джамията и християнския храм "Св.  Неделя". И когато в синагогата отбелязваме наш празник и до мен са мюфтията и  представители на Светия синод, това съвместно съществуване при една ясно  изразена толерантност е нещо, което винаги ме разчувства и винаги съм смятал, че  действително е чудо. Толерантността е едно от чудесата на България.

 

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай