Гръцка тройка поема властта

Атина и ЕС предоговарят спасителното споразумение през лятото

Гръцка тройка поема властта | StandartNews.com

Атина. Тройна коалиция, съставена от консерватори и социалисти, бивши врагове, се очертава да застане начело на Гърция и да се опита да извади страната от дълбоката рецесия и дългова криза. След двудневни преговори победителката на изборите Нова демокрация и ПАСОК и Демократичната левица постигнаха принципно съгласие да работят заедно. Те ще се изправят срещу друга тройка - тази на кредиторите от ЕС, МВФ и ЕЦБ, с които ще се борят да предоговорят условията на втория спасителен план и да облекчат някои от тежките антикризисни мерки.

Преговорите за съставяне на правителство започнаха в понеделник, след като бяха обявени резултатите от вота и председателят на Нова демокрация Андонис Самарас получи мандат. Още в първия ден Самарас постигна принципно споразумение с лидера на ПАСОК Евангелос Венизелос за съставяне на коалиция. Двете партии събират общо 163 места в 300-членния парламент, но Самарас потърси и други партньори и в крайна сметка се  стигна до съгласие в коалицията да участва и Демократичната левица, която отхвърли поканата при предишните избори.

"Гърция трябва и ще има правителство възможно най-скоро", заяви вчера Венизелос. "Ще има правителство, но не знам дали ще е тази вечер. Вярвам, че ще постигнем споразумение до края на седмицата", каза лидерът на Демократичната левица Фотис Кувелис. 

Основни теми на преговорите, които до снощи не бяха приключили, бяха предоговарянето на кредитното споразумение и разпределянето на постовете в правителството, особено този на финансовия министър. И трите партии настояват за предоговаряне на спасителния план, но всяка има  различно виждане. Самарас посочи, че целта му е да облекчи трудностите на гърците, свързани с безработицата и ниските доходи. Представител на Демократичната левица заяви, че партията иска ускоряване на приватизационната програма и удължаване на срока за 11,7 млрд. евро бюджетни съкращения от 2 на 4 години.

Напрегнатите разговори в Атина се водеха на фона на разединението в Европа дали такова предоговаряне е възможно. Германската канцлерка Ангела Меркел категорично отрече, че ще се правят промени. Източници от ЕС обаче коментират, че това е неизбежно.  "Илюзорно е да казваме, че не можем или не се нуждаем от предоговаряне на гръцката програма. Би било глупаво да се запази меморандумът, защото икономическата обстановка в Гърция и извън Гърция се е влошила", заяви вчера източник от Люксембург след среща на финансовите министри от Еврозоната.

 

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай