Българите 9 пъти по-богати в Англия

Българите 9 пъти по-богати в Англия | StandartNews.com

Лондон. Британската медийна машина за всяване на ужас от българите продължава да работи на пълни обороти. И днес вестниците обясняват в обширни материали какво бедствие ще връхлети Острова догодина, когато ограниченията за работа отпаднат. Цитира се доклад на „Мигрейшън уоч”, според който в Англия българите ще бъдат близо 9 пъти по-богати, отколкото в родината си.

Помощите при безработица на лице, навършило 25 години, възлизат на 75 паунда седмично. Това е над двойно повече от нетния доход на човек, работещ на минимална заплата в Румъния, и с 2.7 пъти повече от тази в България. Детските надбавки за две деца във Великобритания са на стойност 33.70 паунда седмично – еквивалент половин минимална заплата след приспадането на данъците в България и Румъния.

"Притегателният фактор” към Обединеното кралство е огромен. Българските работници с минимална заплата, които имат семейство с две деца, ще могат да печелят 543 паунда седмично във Великобритания в сравнение с едва 62 паунда в родината си. Дори работниците, които нямат семейства, ще бъдат пет пъти по-добре – с 250 паунда седмично вместо 50, пише вестник „Дейли телеграф”, цитиран от "Фокус".

Британският премиер Дейвид Камерън се забърка в ужасна каша заради факта, че Великобритания ще отвори границите си за неизброими имигранти от Румъния и България, коментира „Дейли мейл”. Той знае, че е на път да се сблъска челно с потенциално огромно политическо и социално бедствие. И все пак стои замръзнал пред фаровете, очаквайки катастрофата през януари, когато бъде вдигнат граничният контрол.

Някои от членовете на консервативния британски кабинет се опасяват, че премахването на ограниченията за имигрантите от Румъния и България в началото на следващата година ще означава, че още десетки хиляди чуждестранни работници ще пристигнат във Великобритания, което ще окаже натиск на системата за жилищно настаняване и на публичните услуги.
Според доклада на „Мигрейшън уоч” само детските надбавки във Великобритания се равняват на едноседмична надница при основна заплата в Румъния, а в България дори на още повече. Според групата около 250 000 румънски и български имигранти може да "наводнят" Великобритания през следващите пет години.

Вестник „Дейли стар” цитира думите на председателя на „Мигрейшън уоч” сър Андрю Грийн, който казва : „С оглед на стимулите ще бъде абсурдно да се смята, че няма да има значителен наплив.”

Приветствието на британския премиер Дейвид Камерън към „трудолюбивите” индийци контрастира с отношението към гражданите на новите страни-членки на ЕС. В книгата „Краят на толерантността” Арун Кунднани спори, че възможността да се интегрира човек във Великобритания се основава по-малко на това как изглежда, отколкото дали е обречен да бъде културно съвместим или не. Това може да изглежда като напредък, но пълзящата скала, по която човечеството е организирано, не се различава особено от расистките йерархии на миналото, но се базира в по-ниска степен на цвета на кожата. И така, образован в Англия специалист индиец може да се окаже по-приемлив отколкото бял безработен българин или румънец. Това е точно което наблюдаваме в посещението на Дейвид Камерън в Индия, страна, чийто икономически ръст той описва като „един от големите феномени на века”, коментира „Гардиън”.

Камерън и неговият антураж от директори и вицеканцлери без съмнение ще ускорят разчистването на бедняшките бърлоги, за да се открие път за нови бляскави търговски центрове, които ще се построят на всеки свободен инч в големите градове на Индия. Мнозинството индийци, които са доказано в по-лошо положение след настъпването на неолиберизма в „най-голямата демокрация”, не са тези, които Камерън има предвид, когато говори за освобождаването на „потенциала на Индия”.
Обратно към Острова, неизбежното пристигане на българите и румънците се обрисува като въпрос, свързан с изборите, чийто резултат ще бъде или успех, или абсолютен провал. Те са жертвите на „ксено-расизма”, на който са подложени бедните странници, включително и белите. За разлика от тях, пред индийските студенти, които могат да си позволят таксите в британските университети, ще разстелят червен килим и няма да бъдат обект на ограничения на правата им за престой и работа, според Камерън. Предстои да се види как такава „позитивна дискриминация” ще бъде оправдана в светлината на обещанието на Торите да ограничат имиграцията в рамките на десетки хиляди годишно.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай