Амнести ни дърпа ушите за непрозрачния избор на ВСС

Амнести ни дърпа ушите за непрозрачния избор на ВСС  | StandartNews.com

Лондон. Международната правозащитна организация „Амнести Интернешънъл” (Amnesty International) в годишния си доклад за  състоянието на човешките права по света отправя критики към България заради липсата на прозрачност в избора на съдии от Висшия съдебен съвет.

Критика има и към прекомерната употреба на насилие при задържането на обвиняеми по време на следствие. В доклада се твърди, че българските власти не са предприели адекватни мерки за прекратяване на протестите срещу роми в Катуница, избухнали след убийството на 17-годишния Ангел Петров.

Не е подминат и инцидентът пред джамията в София. Преди година се стигна до сблъсъци на симпатизанти на „Атака” и мюсюлмани.

Съветът за сигурност на ООН не успя да се покаже на висотата на смелостта на демонстрантите в страни като Сирия и се оказва все по-неспособен да изпълнява функциите си, са казва в доклада.

„Хората се разбунтуваха с риск за своя живот. За жалост правителствата провалиха напълно техните усилия, както на национално, така и на международно равнище”, заяви при представянето на 50-ия годишен доклад на „Амнести Интернешънъл” нейният генерален секретар Салил Шети. На първо място организацията осъжда неспособността на ООН да сложи край на насилието в Сирия, при което загинаха над 12 хиляди души от началото на протестите срещу режима на президента Башар ал Асад през март миналата година.

Базираната в Лондон неправителствена организация критикува системния натиск и насилие, на които са подложени според нея опозиционери в Русия. Тя споменава в годишния доклад за редовно нарушаване на свободата на словото, атаки срещу журналисти и правозащитници, възпрепятстване на мирните демонстрации и симулиране на демократични процеси в тази страна. Нарушения на правата на човека има във всички страни от бившия Съветски съюз, се посочва още в доклада на „Амнести интернешънъл”. Според организацията в Русия протестиращите често се сблъскват с насилието. „В Русия, след разпадането на Съветския съюз, се е увеличила гражданската активност, в страната често се провеждат многобройни митинги, но те не се взимат предвид и са неразбрани, посочват експертите на „Амнести интернешънъл”.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай