Разград. Целият свят е футбол, а Земята се върти около "Лудогорец". Това е усещането на всеки, дошъл в Разград в дните от 24 май насам. След като тимът на Кирил Домусчиев победи ЦСКА, взе шампионската титла и прибави втория трофей към завоюваната вече Купа на България, еуфория заля града.
Ликуващата тълпа, дегизирана в зелено, изпадна в транс още в 94-а мин на срещата, когато главният съдия Георги Кабаков сложи край на победния мач, изстрелял "Лудогорец" на върха. Хиляди фенове аплодираха Ивайло Петев и момчетата му. Под дъжд от зелени конфети деца и родители, баби и дядовци хукнаха към зеления терен да се снимат с любимите си футболисти и с двете купи на "Лудогорец", експонирани на тревата за радост на феновете.
"Аз искам с Шоко!", "Мен ме снимай с Марселиньо", "Къде е голмайсторът Мирослав Иванов, искам с него", подскачаха фенки със зелени полички. Може ли да застана до вас за снимка, питаха младежи собствениците на тима Кирил и Георги Домусчиеви, които, обхванати от общата лудост, позираха щастливи с благодарната публика пред безценните трофеи.
24 май Разград посрещна буден и възторжен. Цяла нощ щастливи агитки обикаляха с тъпани и свирки местните заведения. Виковете "Лудогорец", никой друг" не дразнеха решилите да поспят граждани и в полицията няма нито едно оплакване за нарушаване на реда.
Футболната тема превзе и абитуриентските балове. Вместо приказки за матури и оценки зрелостниците си разменят вицове за футболисти. "Този знаеш ли го - Седнал Стойчо Младенов да играе белот с играчите на ЦСКА. Хвърлил купа, а Моареш отвърнал с пика. Мболи дал спатия, а Янев - каро. Абе, вие купи нямате ли?, попитал Стойчо. Не, тренер, те са в "Лудогорец", отговорило карето", разказва възторжено тийнейджър на централния площад, а останалите се заливат от смях. Общата еуфория зарази и политиците. След като куфя на площада с феновете до малките часове на деня, кметът Денчо Бояджиев и екипът му продължиха да отразяват празничната вълна и на 24-майските тържества.
"Разград се радва не само на достиженията си в областта на духовността, но и на победите си в спорта и футбола", заяви от трибуната председателят на общинския съвет Милена Цанева. Само споменаването на магическата дума футбол беше достатъчна да взриви у публиката нови емоции. Отгласът от щастливата победа отекна чак в далечна Турция. Пристигналите за събора на ДПС в Исперих гости от брега на Босфора гарнираха речите си с поздравления за победата на "Лудогорец".
Цялата разградска диаспора, разпръсната по света, откликна на историческия за града мач. Фенове на зелените сменяха статуса си в социалните мрежи, като на мястото на снимките си слагаха емблемата на "Лудогорец". SMS-и с поздравления "Гол, победа" изпращаха нашенци от всички меридиани на земното кълбо към близките си у дома. "Аз работя в Германия. Взех си отпуск да гледам мача на живо в Разград. В чужбина се скъсвам от бачкане. Исках да разпусна с нещо хубаво и победата на "Лудогорец" ме направи щастлив", признава Мехмед Тургай, пристигнал от Дюселдорф за мача на "орлите".
Темата "Лудогорец" влезе във всеки дом. Празничните дни, изпълнени със семейни тържества по случай абитуриентските празници, събраха заедно фамилиите. Докато мъжете разнищваха за пореден път мача минута по минута, жените отбелязваха победата с кулинарни подвизи. Тортите в зелено станаха хит за празника. Тон на сладкарската еуфория даде сладкарският цех "Йоанна", който пусна за продажба култови плата с ликовете на футболистите и сладки футболни топки с емблемата на "Лудогорец". Домакините, които искаха собственоръчно да прославят разградския тим, заложиха на домашни блатове, гарнирани с киви. Зелените плодчета се продаваха като топъл хляб. От сергиите изчезна и ментовият турски локум, защото е зелен.
Дванадесетокласници от природо-математическата гимназия в града пък отидоха на балната си вечер с огромен балон с надпис "Лудогорец" еврошампион", който полетя в небето в часа на раздялата им с училището.
Като далечно и неразбираемо за ухото ехо до града достигнаха оплакванията на агитката на ЦСКА за насилие на стадиона. "Там бяхме хиляди хора. Всички видяхме, че никой от нашата публика не е направил, нито казал нещо срещу тях. Те от червената агитка хвърляха бомбички към сектора с рампата за инвалиди. Уцелиха дете в количка. Викаха "турци сте". Не съм видял да ги бият. Охраната ги изведе от клетката, няма да ги пуснат да трошат из града. Разград е тихо и спокойно място. Ние отиваме на мач като на празник. В нашата агитка са деца, младежи, фенове, които обичат, а не мразят", обяснява таксиджия на свой колега от Русе, докарал клиенти в новата футболна столица и заинтригуван от последните интриги в родното първенство.
Сред публиката наесен пък ще има и нов фен. Това е малкият Матия, новороденият син на треньора на детско-юношеската школа Милан Чирич. Малкият се роди в събота, ден след като момчетата, водени от баща му, спечелиха титлата за юноши в първенството на Североизточна България и така прибавиха още един успех към шампионската слава на "орлите". Защото, за да побеждават дълго и завинаги, на "Лудогорец" ще му трябват момчета, които ще сменят на терена сегашните звезди, когато му дойде времето.
Възпитаник на Роберт колеж прави първия тим
Офицерски син и колежанин от Цариград са футболните пионери на Разград. Началото се поставя през 1916 г. Тогава К. Беков, чийто баща е командир в артилерийски полк, донася първата футболна топка в града. Голямата заслуга обаче Разград да се запали по най-популярната игра е на възпитаника на цариградския Роберт колеж Добри Тодоров Бояджиев. Той дава и първите уроци по футбол на местните хлапаци. Така се стига и до създаването на първия местен тим, наречен "Ботев". През 1919 г. в Разград се играе и първият международен мач. Местният отбор се изправя срещу... тим от сенегалски войници. Те са част от френските окупационни войски, разположени в Русе.
Разградчани губят мача, но година по-късно основават футболно дружество с устав, председател и спортна екипировка.
Негов шеф е Добри Бояджиев, който в същото време се изявява и като централен нападател. Първоначално седалище на "ботевистите" е бръснарницата на прочутия запалянко Ариф Абтулов. Тя се намирала на ул. "Ив. Вазов" до гимназията. След това клубът е преместен в дюкяна на Кеманларски, който се намирал на пресечката на сегашните улици "А. Кънчев" и "Д. Благоев".
Разград е най-малкият град, ликувал с шампионската титла по футбол. Според последното преброяване жителите му са 33 880. С няколко хиляди по-голям е Ловеч, чийто тим "Литекс" спечели четири титли.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com