София
Кои са партийните спонсори за предстоящите избори се оказа най-добре пазената информация от участниците в президентски и местен вот. В първия ден, след като Сметната палата отвори единния регистър по изборния кодекс, се оказа, че нито една формация и инициативен комитет не са подали данни за постъпили дарения или за безвъзмездно ползване на помещения и автомобили по време на вече започналата кампания.
Според изборния кодекс данните за партийните спонсори трябва да се публикуват онлайн в единния публичен регистър, поддържан от одитната институция. Засега единствено от ГЕРБ и БСП обявиха, че няма да приемат дарения за финансиране на предизборните си кампании.
Още при представянето на регистъра обаче се появиха съмнения, че той няма да заработи. Причината е, че конкретен срок за подаване на информацията за дарителите не е посочен, а изборният кодекс казва, че за "неуредените въпроси" се прилага законът за политическите партии. Според него партиите трябва да оповестяват в публичния регистър на интернет страниците си даренията в срок до 14 дни от постъпването им. Кодексът пък дава възможност участниците в изборите да изпратят в Сметната палата информация за дарителите до 24 часа след балотажа или до 31 октомври. Така спонсорите могат да станат известни едва след края двата вота.
Според регистъра общият брой участници в президентския вот са 18. От тях 11 партии, 1 коалиция и шест инициативни комитета. За местните избори са регистрирани 70 партии, една коалиция, 658 инициативни комитета и 501 местни коалиции.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com