София
Финансирането в здравеопазването не е достатъчно и трябва да се увеличава, каза на кръгла маса по проблемите на здравеопазването кандидатът на БСП за президент Ивайло Калфин.
Организацията в здравеопазването не струва пари, а усилия от страна на държавата. Финансирането на сектора като процент от БВП у нас е 3,9 %, което е недостатъчно, а според програмата на правителството за периода 2014 – 2020 г. този процент няма да се промени.
Парите ще се увеличат толкова, колкото ще се увеличи БВП. Пътищата за промяна на това положение са два – вдигане на здравната вноска, което на този етап няма кака да стане или по-„умно” разпределяне на ограничените бюджетни средства.
„В развитите европейски държави този процент е 8 %”, подчерта Калфин. Разходите за един болен не идват само от държавния бюджет. „Ако искаме да достигнем равнището на Франция например, където средствата за един пациент са шест пъти повече, трябва да отделим 15 млрд. лв. на година", подчерта той.
Калфин обеща, ако бъде избран за държавен глава, да продължи диалога с пациентските организации и с държавните институции и да инициира форум, съвет за диалог по проблемите на здравеопазването
Президентът няма функции, свързани със законодателна инициатива, но той има функцията на стимулиране на диалога между различните организации и всички, които имат отношение по дадена тема. А този диалог у нас не е достатъчно развит, коментира Ивайло Калфин.
Много често в здравеопазването се правят дългосрочни програми, само че болните и хронично болните имат нужда от здравеопазване днес. „Безспорно, подобрявайки системата, ние трябва да намираме всички мерки, които са свързани с хората с увреждания”, каза Калфин.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com