София
27 души ще щурмуват "Дондуков" 2, 21 партии и 6 инициативни комитета се регистрираха в ЦИК. Срокът за подаване на документи за участие в президентските избори на партии и инициативни комитети изтече. Остава да се регистрират коалициите и самите кандидати, съобщи бТВ.
До 17-ти септември вече ще трябва да знаем и всички имена на претендентите. Голямата въпросителна остава кандидатът на ГЕРБ, който ще бъде обявен 4 септември.
Други обаче вече са известни и участват активно в социологическите прогнози и анализи. Фаворити сред тях са кандидатът на БСП Ивайло Калфин и издигнатата от инициативен комитет Меглена Кунева.
Не липсват и колоритните участници от среди извън политиката. Светльо от „Хиподил” изненадващо поиска в понеделник да стане президент в комбина с Венцислав Мицов от рок бандата "Светльо енд дъ леджъндс".
Към„Дондуков” 2 се е запътила и джаз певицата Камелия Тодорова, която също е номинирана за вицепрезидент. Има и един отказ за регистрация - става дума за инициативния комитет, който издигаше един от братята Юзеирови.
Неочакван проблем обаче се появи при предстоящия местен вот. Заради пари по места Общинските избирателни комисии заплашват да бойкотират гласуването.
Първи се вдигнаха в ОИК-Попово. Плашат с колективна оставка, ако не им вдигнат заплатите. В Попово, където има 53 избирателни секции, председателят на Общинската комисия ще получава месечна заплата от 400 лева, а членовете - по 340.
Сметката показва, че един учител със заплата от 700 лева за три месеца неплатен отпуск, през които е ангажиран в избирателната комисия и получава по 340 лева, ще загуби над 1 000 лева, а ще трябва да работи повече.
Парите вече са разпределени, повече не могат да се дадат, казват от Централната избирателна комисия. Всичките членове на ОИК са 4 625. За два месеца и половина те струват на държавата 4.5 милиона лева.
Най-големи възнаграждения ще получи ОИК-София с 1400 секции. Председателят ще взема с 210 лева повече в сравнение с изборите 2007 г.
По голямата част от Общинските избирателни комисии – 213, обаче са с под 50 секции. Техните възнаграждения са значително по-малки. Председателят взема 350 лева.
Месечните възнаграждения за членовете на комисиите, ангажирани във вота, не се облагат с данъци.
Единствената възможност за промени в състава на комисиите в случай, че те започната да се разпадат, е недоволните да подадат оставки и техните места да се заемат от други, предложени от съответните партии.
Стандарт Нюз
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com