София. 28 00 деца за 8000 места - така изглежда битката за забавачка в София тази година. Пословичната от години липса на места в детските градини роди алтернативи, които обаче са извън закона. Детски центрове, регистрирани по търговския закон, и родителски кооперативи започнаха да заемат опразнената ниша. Без да имат лиценз от просветното министерство, те остават и извън контрол. Агенция Стандарт Нюз се обърна към страните в спора - трябва ли всички забавачки задължително да бъдат лицензирани.
Извън закона, между нуждата и забраната, се роди новият хит - родителските кооперативи. В момента те са нелегални по неволя. Искаме да се легализираме, но в момента законът не го позволява, обяснява Емилия Славова, основател на първия родителски кооператив у нас. Как работят "забавачките под прикритие"? Няколко семейства се събират, наемат помещение и учител и създават модифициран вариант на детската градина, с по-малко деца - около 10. Няма квоти за момичета и момчета. Ако обаче в групата преобладават малчугани от силния пол, родителите се надяват запълващите бройки деца да са момичета и обратното - въпрос на баланс е, не на строго изискване. В някои от кооперативите родителите
дават дежурства и са като втори учител
Въртят се на ротационен принцип, като това им позволява да участват в развитието на малчугана. Друго предимство е, че подходът към всяко мъниче е индивидуален, защото децата в групата са по-малко. "Мотивът ми за основаването на кооператива беше, че дъщеря ми не се чувстваше добре в детската градина. Тръгна на 3 г. с голям ентусиазъм. След време желанието се изпари, беше тревожна и пищеше насън. В родителския кооператив се чувстваше по-спокойна, защото беше по-близо до мен, а и учителят й обръщаше повече внимание", разказва собствения си опит Славова.
Издръжката на дете тук варира между 250 и 350 лв. В тези пари влизат заплащането на учителя, наемът на помещение и консумативите. Отделно се събират пари за храна. "В някои кооперативи
майките готвят, което намалява разходите
обяснява Славова. Макар в момента родителските кооперативи да са извън закона, родителите искат това да се промени, както е във Франция, Канада, Великобритания. Там, за разлика от частните градини, кооперативите не предлагат външни услуги и не реализират печалба. Родителите се обединяват и поделят разходите и усилията по поддръжката.
"Проведохме проучвания на чуждестранния опит, изготвихме предложения и се обърнахме към МОМН в лицето на зам.-министър Милена Дамянова. За съжаление, въпреки че бяхме изслушани, нашите предложения не намериха място в новия проектозакон, публикуван на 14 февруари 2012 г. Ние не искаме да сме извън закона", заключава Славова.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com