Вашингтон. Американската космическа агенция НАСА публикува първите снимки, изпратени от спътника Suomi NPP, с помощта на които могат да се видят светлините на земята нощем с рекордна резолюция.
За да заснеме кадър на всеки участък от сушата и на всички острови, спътникът е направил 312 обиколки около Земята. Снимките са заснети в безоблачно време през април и октомври 2012 г. Те са били съпоставени с фотографии от преди 40 г. Тогава "Аполо 17" направи знаменития кадър на Земята "Синьото топче". Сега по аналогия снимките са кръстени "Черното топче".
Suomi NPP бе изведен в орбита преди около година. През това време апаратът извърши 5000 обиколки около Земята. В спътника има инфрачервена камера VIIRS за получаване на снимки в условията на нощно осветление. Камерата е снабдена със сензор DNB с много висока резолюция.
Една от целите на изстрелването на спътника бе наблюдаване движението на облаците нощно време, което е важно за метеорологичните прогнози. Освен метеорологични наблюдения обаче снимките на нощната Земя могат да се използват и за други изследвания.
Например на тях много добре се виждат областите, в които е бил спрян токът по време на придвижването на урагана Санди по източното крайбрежие на САЩ и факлите на нефтените сонди в Близкия изток. Данните от спътника могат да се използват за независима оценка на динамиката на потребление на енергия и количествата изхвърлян въглероден диоксид, за намиране на огнищата на горски пожари и зони на нелегален риболов.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com